Viskas, ką turėtumėte žinoti apie pavojingų krovinių pakavimą ir ženklinimą
JT statistikos duomenimis, pavojingų krovinių dalis bendroje krovinių apyvartoje siekia apie 50 proc. Tinkamas pavojingų krovinių (ADR) vežimo kelių, geležinkelių, oro ir jūrų transportu organizavimas yra strategiškai svarbus daugeliui pramonės šakų. Tačiau norint užtikrinti saugumą gabenant tokias prekes, būtina laikytis atitinkamų taisyklių. Lietuvoje galioja ADR reglamentai, apibrėžiantys pavojingų krovinių vežimo reikalavimus.
Pavojingų krovinių pakavimas ir ženklinimas – kokių saugumo priemonių reikia laikytis pagal ADR taisykles?
Vežant pavojingus krovinius keliais pagal ADR taisykles, reikalingos įvairios saugos priemonės. Pirmiausia tokias prekes vežančios transporto priemonės turi būti tinkamai paženklintos ir aprūpintos specializuotais įrenginiais. Vežant skystas pavojingas medžiagas, būtina naudoti specialias talpyklas ar statines, atitinkančias tam tikrus kokybės standartus.
Pavojingos medžiagos turi būti dedamos į pakuotes, atsparias mechaniniams pažeidimams ir suprojektuotos taip, kad būtų kuo mažesnė medžiagos nutekėjimo ar pasklidimo rizika. Be to, ant kiekvienos pakuotės turi būti etiketė su informacija apie pavojingumo klasę ir JT numerį. Pakuotė turi būti pagaminta iš medžiagų, kurios, tiesiogiai liesdamosi su viduje esančiais pavojingais kroviniais, pavojingai nereaguotų, nesudarytų pavojingų junginių, nesuminkštintų, nesusilpnėtų ar nepažeistų pakuotės.
Saugos reikalavimai ne tik įmonei, bet ir darbuotojams
Vežant pavojingus krovinius pagal ADR taisykles, taip pat būtina taikyti atitinkamas procedūras gedimo ar eismo įvykio atveju. Vairuotojai ir darbuotojai, dalyvaujantys pakrovimo ir transportavimo procese, turėtų būti tinkamai apmokyti ir aprūpinti apsauginėmis priemonėmis, kad avarijos atveju galėtų greitai ir efektyviai reaguoti.
Svarbus saugos elementas vežant pavojingus krovinius taip pat yra tinkamas krovinio tvirtinimas ir saugių vežimo sąlygų sukūrimas. Visos prekės turi būti stabiliai išdėstytos transporto priemonėje, kad kelionės metu nejudėtų. Būtina naudoti specialius diržus ir laikiklius, kurie neleidžia kroviniui judėti ir sumažina pakuotės pažeidimo riziką.
Todėl, siekiant išvengti neigiamų pasekmių, kylančių dėl ADR taisyklių pažeidimo vežant pavojingus krovinius, svarbu, kad visi šiame procese dalyvaujantys asmenys žinotų griežtus saugos standartus ir jų laikytųsi. Visi vairuotojai ir transporto priemonių savininkai turi būti tinkamai apmokyti ir aprūpinti reikiamais dokumentais bei saugumo priemonėmis, kad būtų užtikrintas saugus pavojingų krovinių vežimas.