VTEK: miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę G. Nausėda ir E. Bajarūnas pažeidė įstatymą
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) antradienį nutarė, kad miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę prezidentas Gitanas Nausėda ir Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydas Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų įstatymą.
Sprendimą komisija priėmė bendru sutarimu.
Komisija nustatė, kad apsilankymas buvo privataus pobūdžio, o už jį sumokėta ambasados lėšomis.
Po tyrimo padaryta išvada, kad prezidentas G. Nausėda pasinaudojo savo statusu ir padėtimi asmeninei naudai – bilietams į spektaklį gauti. Bilietai į spektaklį prezidentui bei jo žmonai taip pat laikytini neteisėta dovana, kurią priimti draudžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas.
Komisija taip pat konstatavo, kad E. Bajarūnas pažeidė įstatymo nuostatas, įpareigojančias nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atlikti tarnybines pareigas. Šios nuostatos taip pat draudžia tarnybines pareigas ir tarnybinį statusą naudoti asmeninei naudai gauti bei naudotis ir leisti kitiems naudotis valstybės ar savivaldybių valdomu turtu ne tarnybinei veiklai, akcentuoja VTEK.
Tyrimo metu nustatyta, kad Prezidentūros atstovė 2023 m. balandį kreipėsi į ambasadą Jungtinėje Karalystėje su prašymu pasiūlyti prezidentui kultūrinį renginį jo vizito Londone metu, pasibaigus oficialiems renginiams. Ambasada pasiūlė tris variantus, tuomet Prezidentūra informavo, kad prezidentas su žmona nueitų į „Operos fantomą“. Taip pat paprašyta, kad prezidentą į renginį palydėtų ambasadorius.
Prezidento, ambasadoriaus ir judviejų sutuoktinių apsilankymas teatre 2023 m. gegužę buvo apmokėtas iš ambasados lėšų.
VTEK akcentuoja, kad tyrimo pradžioje E. Bajarūnas pats pripažino, kad renginys buvęs privatus, nes „prognozė, kad renginyje dalyvaus užsienio valstybių vadovai, nepasitvirtino“. Jis vėliau už visus bilietus sumokėjo iš asmeninių lėšų. Tiesa, tą jis padarė praėjus daugiau kaip keturiems mėnesiams po spektaklio. Pavedimas atliktas praėjus dviem dienoms po to, kai Užsienio reikalų ministerijos Vidaus audito skyrius paprašė ambasados pateikti dokumentus apie reprezentacines išlaidas.
Atkreipiamas dėmesys, kad už minėtus Viešųjų ir privačių interesų įstatymo pažeidimus asmuo vienus metus nuo sprendimo priėmimo negali būti skatinamas, priimamas, skiriamas ar renkamas į lygiavertes ar aukštesnes pareigas. Tiesa, tokia sankcija netaikoma dalyvaujantiems Seimo ar prezidento rinkimuose.
Šis VTEK sprendimas gali būti skundžiamas teismui.
Dėl E. Bajarūno ir G. Nausėdos apsilankymo operoje į VTEK Seimo narys Matas Maldeikis kreipėsi praėjusių metų spalį. Politikas kėlė klausimą, ar ambasadorius nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų, o, taip pat, ar prezidentas deklaravo sulaukęs dovanos, jeigu bilietai buvo įsigyti diplomato asmeninėmis, o ne ambasados lėšomis.
Kaip anksčiau Eltai teigė M. Maldeikis, kreiptis į etikos sargus nutarta kilus skandalui dėl ambasadoriaus. Portalo lrytas.lt šaltinių teigimu, G. Nausėdai viešint Londone, ambasadorius nurodė nupirkti brangiausius bilietus į „Operos fantomas“ pasirodymą, o prezidento, pirmosios ponios, E. Bajarūno ir jo žmonos apsilankymas šiame miuzikle buvo apmokėtas iš ambasados lėšų.
Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai apie galimą E. Bajarūno mobingą Užsienio reikalų ministerija (URM) ir Prezidentūra susiginčijo dėl to, ar ambasadorius toliau gali tęsti pareigas. Dėl šios situacijos ministerija atliko patikrinimą, kurio rezultatai parodė, kad ambasadorius pažeidė savo įgaliojimus.
Praėjusių metų spalį užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis laikinai sustabdė ambasadoriaus E. Bajarūno funkcijas iki kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus Lietuvos atstovybės Londone darbas.
E. Bajarūnas tikina įstatymų nepažeidęs: VTEK sprendimą žadą skųsti teismui
Ambasadorius Jungtinėje Karalystėje E. Bajarūnas nesijaučia pažeidęs įstatymus, kai už ambasados pinigus su prezidentu Gitanu Nausėda Londone lankėsi miuzikle. Ambasadorius tikina, kad sąžiningai vykdė savo pareigas, todėl VTEK sprendimą žada skųsti teismui.
„Aš sąžiningai vykdžiau savo kaip ambasadoriaus pareigas, jokios asmeninės naudos nei siekiau, nei gavau. Susipažinęs su išsamiu VTEK sprendimo turiniu, svarstysiu būdus, kaip galėčiau apginti savo garbę, tarp jų – skųsti šį VTEK sprendimą Regionų administraciniam teismui“, – Eltai perduotame komentare teigė E. Bajarūnas.
„Susipažinau su šios dienos VTEK sprendimu. Bilietų į 2023 m. gegužės 6 d. Londono Jo Didenybės teatro spektaklį „Operos fantomas“ įgijimas iš ambasados reprezentacinių lėšų ir lankymasis operoje buvo mano, kaip ambasadoriaus, įgaliojimų realizavimas bei pareigų vykdymas. Toks įgaliojimų realizavimas bei pareigų atlikimas atitiko diplomatinės tarnybos principus, diplomatinį protokolą bei visuomenės interesus, todėl, manau, kad nebuvo, nėra ir negali būti pagrindo konstatuoti mano elgesį kaip neatitinkantį Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo Įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 1, 3 ir 6 punktų nuostatų“, – aiškino E. Bajarūnas, pažymėdamas, kad dar laukia detalesnio išvadų teksto.
Prezidentūra nesutinka su VTEK išvada: G. Nausėda negavo dovanų ar paslaugų
Prezidentūra nesutinka su VTEK išvada, kurioje nurodoma, kad miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę šalies vadovas Gitanas Nausėda ir Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydas Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų įstatymą. Daukanto rūmai akcentuoja, kad prezidentas iš ambasadoriaus negavo dovanų ar paslaugų.
„Respublikos Prezidentas negavo dovanų ar paslaugų. Teatro spektaklyje jis dalyvavo ne kaip privatus asmuo, o vykdydamas Konstitucijos 77 ir 84 straipsniuose nustatytas valstybės vadovo pareigas ir atsižvelgdamas į diplomatinio protokolo reikalavimus“, – Eltai atsiųstame komentare teigia Prezidento komunikacijos grupė.
„Aš manau, kad VTEK sprendžia dėl pono Bajarūno. Aš – nieko nekviečiau“, – antradienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Todėl prezidentas mano, kad viešieji ir privatieji interesai supainioti nebuvo.
„O kaip jie galėjo būti supainioti? Ar aš kažką dariau? Ar aš prieš eidamas į kiekvieną renginį turėčiau klausti, kas kviečia, iš kokių šaltinių, paduoti visą klausimų sąrašą ir tik tada nuspręsti? Aš, žinot, neturiu šitiek laiko, kartais esu kviečiamas spontaniškai“, – akcentavo šalies vadovas.