VU profesoriaus, Baroko epochos poeto M. K. Sarbievijaus vardu pavadintas asteroidas

Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus, Baroko epochos poeto Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) vardu pavadintas asteroidas „Sarbievius“. Asteroidą atrado VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas dr. Kazimieras Černis VU Molėtų astronomijos observatorijoje.
„M. K. Sarbievijus buvo Vilniaus universiteto profesorius nuo 1627 m. Jis baigė Vilniaus universitetą, jame profesoriavo, o Vilniuje subrendo kaip poetas ir rašytojas. Daug kas jį anuomet vadino „sarmatų Horacijumi“ – tokių pasaulinio garso asmenybių turime nedaug“, – apie paskatą pavadinti asteroidą poeto garbei pasakoja mokslininkas.
Šiemet minimas poeto 430 metų jubiliejus, o 2025-ieji Lietuvoje oficialiai paskelbti M. K. Sarbievijaus ir baroko literatūros metais. VU Filologijos fakulteto asistentė dr. Eleonora Terleckienė šį profesorių apibūdina kaip ano meto šviesulį.
„Motiejus Kazimieras Sarbievijus – jėzuitas, profesorius, retorikos teoretikas, bene žymiausias lotyniškai rašęs Lietuvos Baroko epochos poetas. Jo veikla glaudžiai susijusi su LDK, ypač Vilniumi ir Kražiais, kurių kraštovaizdį jis užfiksavo kūryboje. M. K. Sarbievijaus eilės padarė įspūdį pačiam popiežiui Urbonui VIII, o poezijos rinktinė „Lyrikos knygos“ (1625) išgarsino jo vardą visoje Europoje. Tad jis buvo ryškus savo meto šviesulys, dažnai kreipdavęs akis į dangų, kur, kaip rašė, „padangių skliautas šlovę įamžintą išsaugo“, – sako senosios raštijos tyrėja.
Asteroidas „Sarbievius“ šiuo metu skrieja Delfino žvaigždyne kaip 22,2 ryškio objektas – visiškai nematomas plika akimi.
Iš NASA JPL duomenų bazės matyti, kad asteroidas nuo Saulės yra nutolęs vidutiniškai 3,18 karto toliau nei Žemė, o Saulę apskrieja per 5 metus ir 242 dienas.
Šių metų kovo 17 d. Tarptautinė astronomų sąjunga paskelbė, kad asteroidui, kurio katalogo numeris 2007 GD52 (450737), suteikiamas vardas „Sarbievius“. Asteroidas buvo aptiktas 2007 m. balandžio 14 d. VU Molėtų astronomijos observatorijoje. Atradimą patvirtinantis mokslinis straipsnis paskelbtas 2016 m. žurnale „Baltic Astronomy“. Asteroidą patvirtino JAV astronomai iš Mt. Bigelow observatorijos Arizonoje, o balandžio 16 d. asteroidas gavo žymėjimą. Orbita galutinai nustatyta 2019 m.
Šio asteroido orbitos elementai: a = 3,18 av, e = 0,21 i = 23,92°, P = 2067 d.