VVG – atviros naujiems nariams
Jaukūs ir suremontuoti bendruomenės namai, sutvarkytos viešosios erdvės, naujos vaikų žaidimų ir sporto aikštelės – tai tik keletas vietos veiklos grupių (VVG) sumanymų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.
VVG atstovauja kaimo gyventojų interesams
Šiuo metu Lietuvoje veikia 51 VVG, atstovaujanti konkrečios teritorijos kaimo gyventojų interesams ir besirūpinanti kaimo plėtra. Visos VVG parengė vietos veiklos strategijas ir šiuo metu jas sėkmingai baigia įgyvendinti. 2007–2013 metų patvirtinta 3 250 vietos projektų. Didžioji dalis (2 725) bendruomenių projektų jau įgyvendinta.
Bendruomenės daugiausia įgyvendino infrastruktūros gerinimo projektų: sutvarkyta nemažai bendruomenės namų, viešųjų erdvių, atlikta ir svarbių vandentvarkos darbų. Būta ir visuomeninės veiklos projektų. Juos įgyvendinančios bendruomenės dažniausiai lėšų prašė tradicinėms šventėms organizuoti, mokymams, stovykloms, sporto turnyrams rengti.
Skatinamas naujų narių įsitraukimas
VVG siekia sutelkti atstovaujamos teritorijos kaimo gyventojus, bendruomenės bei kitas nevyriausybines organizacijas ir kartu su vietos valdžia bei verslo įmonėmis kurti patrauklią gyventi kaimo aplinką, užtikrinančią vietos verslo plėtrą, socialinę integraciją, naujų darbo vietų kūrimą, užimtumo didinimą ir kraštovaizdžio išsaugojimą.
Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas stiprina kaimo vietovių gyventojų tarpusavio pasitikėjimą, skatina dalyvauti priimant vietos plėtros sprendimus. Todėl naujų, iniciatyvių narių, galinčių ir norinčių prisidėti prie geresnio gyvenimo kūrimo savo teritorijoje, įsitraukimas į VVG veiklą yra labai skatinamas.
VVG – atvira organizacija
VVG, siekdama gauti Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų vietos plėtros strategijai įgyvendinti pagal KPP priemonę „Leader“, privalo būti atvira naujiems nariams organizacija, t. y. užtikrinti lanksčią ir atvirą naujų narių, veikiančių (jei tai juridiniai asmenys) arba gyvenančių (fiziniai asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą) VVG teritorijoje, priėmimo tvarką.
Kaip VVG laikosi įsipareigojimo būti atvira naujiems nariams 2014–2020 metų finansiniu laikotarpiu, prižiūrės Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA). Todėl juridiniai ar fiziniai asmenys, norintys tapti VVG nariais, gali kreiptis į NMA, jei siekdami narystės susiduria su kokiomis nors kliūtimis.
Atkreipiame dėmesį, kad VVG, gavusi paramą vietos veiklos strategijai įgyvendinti, tampa viešosios paramos skirstymo subjektu. Sąžiningas ir tinkamas prisiimtų įsipareigojimų vykdymas, skaidrus ES ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto naudojimas laikomi esminiais VVG principais.