VVSK pritarė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymui
Šiandien posėdyje Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) svarstė Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą ir pritarė komiteto patobulintam variantui.
Įstatymo projektu siekiama aiškiai reglamentuoti asmens pareigą deklaruoti gyvenamąją vietą ir nurodytos visos šios pareigos išimtys. Projekte siūloma numatyti baigtinį asmenų, kurie gali būti įtraukti į neturinčių gyvenamosios vietos asmenų apskaitą, sąrašą. Kartu tobulinamas ir Vietos savivaldos įstatymas, kuriuo suteikiama savivaldybėms galimybė, įvertinus vietos sąlygas ir gyventojų poreikius, lanksčiau organizuoti gyvenamosios vietos deklaravimo funkcijos vykdymą, kai, esant poreikiui, ne tik seniūnijos, bet ir, pvz., savivaldybių civilinės būklės aktų registravimą atliekantis padalinys galėtų atlikti gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų ir gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitos duomenų tvarkymo funkciją. Tuo siekiama, kad ši paslauga būtų teikiama kuo patogiau gyventojams. Tobulindamas Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo projektą, komitetas jį papildė „naudingojo būsto ploto sąvoka“, kurioje numatoma, kad mažiausias naudingasis būsto plotas asmeniui, būste deklaravusiam gyvenamąją vietą, turi būti ne mažesnis kaip 5 kvadratiniai metrai. Komitetas taip pat pritarė siūlymui iki 6 mėnesių sutrumpinti laikotarpį, kuriam, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, pagal savivaldybę kurioje jie faktiškai gyvena, įtraukiami benamiai.
Vykdydamas parlamentinę kontrolę, komitetas šiandien išklausė informaciją apie vieno langelio principo taikymą, organizuojant asmenų aptarnavimą ir jų prašymų bei skundų nagrinėjimą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Pasvalio rajono savivaldybėje. Komiteto nariai, išklausę informaciją, pareiškė, kad nors pateikta informacija nuteikia optimistiškai (didesnių trūkumų tarsi ir nėra), tačiau realiai Seimo nariai gauna nemažai nusiskundimų dėl valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklos, jų priimamų sprendimų, taip pat dėl asmenų aptarnavimo, nagrinėjant jų skundus ir prašymus. Nuspręsta ir toliau tęsti parlamentinės kontrolės apie vieno langelio principo taikymą, organizuojant asmenų aptarnavimą ir jų prašymų bei skundų nagrinėjimą, vykdymą, išklausant valstybės ir/ar savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovų informacijas.