Vyko konferencija „Tauragės kultūros paveldo objektai“
Rugsėjo 17 d. , kai visoje Lietuvoje prasideda ir vyksta Europos kultūros paveldo renginiai, Tauragės kultūros centro konferencijų salėje įvyko konferencija „Tauragės kultūros paveldo objektai“ ir naujos Kultūros paveldo tarnybos vadovo Edmundo Mažrimo knygos „Tauragės bankas .Gyvoji architektūra Tauragėje“ pristatymas. Ši konferencija – vienas iš sudėtinių Kultūros centro vykdomo projekto „Valstybingumo reikšmė Tauragės kultūros pavelde“ renginių. Vienas renginys jau vyko liepos mėnesį, kur buvo paminėtas Durbės mūšis, vyko konferencija, renginys ant Karšuvos piliakalnio. Dar vienas šio projekto etapas – paminklo žydų genocido aukoms atidengimas Gryblaukyje vyksiantis rugsėjo 23 d. ir konferencija Batakių kultūros namuose.
Konferencijos „Tauragės kultūros paveldo objektai“ dalyvius, pranešėjus pasveikino kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Irena Petraitienė, su visu projektu ir jo eiga supažindino projekto vadovė kultūros centro vyr. metodininkė Iridija Mockienė, pabrėždama, kad šis projektas yra kolektyvinis kultūros centro darbuotojų darbas. Į konferenciją susirinko per šimtą klausytojų – kultūros darbuotojų, muziejininkų, bibliotekininkų, pedagogų, atvyko ir sveikino konvergencijos rengėjus bei dalyvius Tauragės rajono savivaldybės meras Sigitas Mičiulis, jo pavaduotoja Aušrinė Norkienė, kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. Džiugu, kad dalyvavo nemažas būrys moksleivių iš „Versmės“ gimnazijos su savo mokytoja, Tauragės rajono istorijos mokytojų metodinio ratelio pirmininke Daiva Bajoriniene.
Pirmąjį pranešimą „Tauragės krašto kultūros paveldas valstybės aplinkoje“ skaitė Edmundas Mažrimas.
„Įvairiais laikais pažangiausi žmonijos protai rūpinosi materialaus kultūros paveldo išsaugojimu. Kultūros paveldo apsaugą reglamentuoja atitinkamo laikmečio kultūros paveldo įstatyminė bazė, kurią įtakuoja socialinė, kultūrinė, politinė aplinka. Lietuvoje kultūros paveldo apauga, tyrimu susidomėta plintant romantizmo idėjoms. Nuo to laiko praėjo du šimtmečiai, per šį laiką Tauragės krašte paveldosaugoje ir paveldotyroje vyko dideli pasikeitimai“ – teigė pranešėjas. Pranešimu, kuris buvo gausiai iliustruotas skaidrėmis, istorinėmis nuotraukomis, mėginta atsakyti ir atsakyta, kokie šioje srityje, valstybės aplinkoje, palikti ženklai Tauragės krašte.
Kito pranešimo autorius – Tauragės krašto muziejaus archeologas Darius Kiniulis. Pranešimas – „Krašto archeologijos reikšmė valstybingumo suvokimui“.
Vaiva Pelekaitė, kultūros paveldo tarnybos vyr. specialistė, neseniai, kaip ir Darius Kiniulis baigusi Vilniaus universitetą, taip pat archeologiją, perskaitė įdomų pranešimą „Tauragės miesto senosios kapinės ir jų pasakojama Tauragės krašto istorija“.
Pranešėja, skaidrėmis iliustruotame savo pranešime teigė, kad Tauragės miesto senosios kapinės yra reikšmingas kultūros paveldo objektas, kuris suteikia informacijos apie krašto istoriją. Šiame pranešime ir per senuosius antkapinius paminklus, kapinėse palaidotų asmenų gyvenimo istorijas pažvelgta į Tauragės krašto labai įdomią istoriją, įdomias istorines asmenybes, o taip pat ir visos Lietuvos istorijos vingius.
Į konferencijos darbą įsijungė ir pedagogas, istorijos mokytojas Dalius Miknevičius iš „Versmės“ gimnazijos. Pranešimas – „Pilietiškumo ugdymas Tauragėje tarpukariu ir šiais laikais. Laikmečių panašumai ir skirtumai“.
Po pranešimų, pateiktų klausimų buvo pristatyta Edmundo Mažrimo knyga „Tauragės bankas. Gyvoji architektūra Tauragėje“. Knygoje pateikiama plati tarpukario laikotarpio Tauragės bankų panorama. Įdomiai rašoma ne tik apie pačius bankus, bet ir apie jų aplinką – pinigus, „šmugelninkus“ , architektus, pateikiami Tauragės pagrindinio, centrinio banko brėžiniai, nuotraukos iš jo statybos, aprašoma, kokios įstaigos jame buvo sovietiniais laikais ir t.t. Šis leidinys pasieks visas Tauragės rajono bibliotekas, taip pat pagrindines respublikines bibliotekas, Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką. O kas dalyvavo konferencijoje, nemokamai išsinešė šį įdomų leidinį su autoriaus autografu. Knygos leidimas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos iš aukščiau minėto projekto, kurį vykdo Tauragės kultūros centras.
Parengta pagal konferencijos moderatoriaus Eugenijaus Šalčio informaciją.