Vyksta nuolatinė savivaldybių tarybų narių kaita
2015 m. kovo 1 d. vyko Savivaldybių tarybų rinkimai, kuriuose buvo renkami 1 524 savivaldybių tarybų nariai, įskaitant 60 savivaldybių merų (pirmąkart Lietuvos rinkimų istorijoje merai buvo renkami tiesiogiai). Rinkimuose buvo užregistruoti 15 223 kandidatai (iš jų 42,8 proc. moterų ir 57,2 proc. vyrų). Iš viso buvo užregistruoti 478 kandidatų sąrašai. Iš jų 415 partijų sąrašų, 54 visuomeniniai rinkimų komitetai, 9 partijų koalicijos.
Savivaldybių tarybų rinkimuose daugiausiai kandidatų kėlė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Nuo jos ne daug atsiliko Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS), Darbo partija (DP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir partija Tvarka ir teisingumas (TT). Šios partijos ir po Savivaldybių tarybų rinkimų gavo didžiausią mandatų skaičių (LSDP – 371 mandatą; TS-LKD – 258; LRLS – 226; DP – 152; LVŽS – 143; TT – 87). 75,1 proc. 2015 m. savivaldybių tarybų rinkimuose išrinktų narių sudarė vyrai ir 24,9 proc. moterys.
Praėjus beveik 2,5 metų nuo 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimų pastebimi ženklūs pokyčiai savivaldybių tarybose.
Savivaldybių tarybų narių kaita ir jos priežastys Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo (Įstatymo) 88 straipsnyje numatyta, kad, savivaldybės tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą, kai jis:
- atsistatydina pagal savivaldybės tarybos nario pareiškimą atsistatydinti;
- atsistatydina prieš pradėdamas eiti pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis;
- be pateisinamos priežasties praleidžia iš eilės 3 savivaldybės tarybos posėdžius;
- įsiteisėja teismo apkaltinamasis nuosprendis;
- išvyksta nuolat gyventi už savivaldybės, kurios tarybos nariu yra išrinktas, teritorijos ribų;
- miršta;
- pradeda eiti pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, ir šių pareigų neatsisako;
- išrenkamas Lietuvos Respublikos Seimo nariu ir kitais pagrindais.
Didžiausia tarybos narių kaita pastebima Rokiškio, Radviliškio ir Lazdijų rajonų savivaldybėse (po 2015 m. kovo 1 d. Savivaldybių tarybų rinkimų pasikeitė 14 – 15 tarybos narių), mažiausia kaita įvyko Panevėžio miesto savivaldybėje, kurioje pasikeitė vos 1 tarybos narys. Daugiausia tarybos narių mandatų atsisakė ar neteko tarybų nariai išrinkti pagal LSDP iškeltų kandidatų sąrašą.
Pasiskirstymas pagal lytį ir amžių Palyginus, kiek per 2015 m. kovo 1 d. Savivaldybių tarybų rinkimus buvo išrinkta moterų, ir kiek šiai dienai savivaldybėse dirba tarybų narių moterų, pastebima, jog savivaldybių tarybų narių moterų skaičius iki š. m. spalio mėn. padidėjo 2,2 proc., tačiau daugumą, t. y. 72,9 proc., pareigas einančių savivaldybių tarybų narių sudaro vyrai.
Atlikus savivaldybių tarybų narių moterų ir vyrų santykio 60-tyje savivaldybių analizę paaiškėjo, kad daugumoje savivaldybių tarybų narių vyrų yra du kartus daugiau nei moterų. Tačiau, kai kuriose savivaldybėse tarybų narių moterų ir tarybų narių vyrų santykis yra panašus. Pavyzdžiui, Trakų rajono savivaldybėje yra 13 tarybos narių moterų ir 12 vyrų, Šalčininkų rajono savivaldybėje 12 tarybos narių moterų ir 13 vyrų. Kai kuriose savivaldybėse tarybos narių moterų skaičius itin mažas. Pavyzdžiui, Pakruojo ir Utenos rajono savivaldybėse tarybos narių moterų yra tik po 2, o likusieji – 23 tarybos nariai – vyrai. Analizė atskleidė, jog šiuo metu pareigas einančių savivaldybių tarybų narių amžiaus vidurkis (tiek moterų, tiek vyrų) yra 53 metai. Daugiau kaip trečdalis (apie 35 proc.) tarybų narių patenka į amžiaus grupę nuo 55 iki 64 metų. Tarybos nariai, patenkantys į amžiaus grupę nuo 45 iki 54 metų sudaro apie 26 proc. Jaunesnių (t. y. savivaldybių tarybų narių, patenkančių į amžiaus grupę nuo 25 iki 34 ir nuo 35 iki 44 metų) bei vyresnių (patenkančių į amžiaus grupę nuo 65 iki 74 metų) tarybų narių yra labai panašus skaičius (atitinkamai apie 9 proc., 14 proc. ir 15 proc.). Mažiausiai savivaldybių tarybų narių patenka į amžiaus grupę iki 24 m. Tokių yra vos apie 0,4 proc. Vyriausias tarybos narys vyras yra 82 metų, o jauniausias – 23 metų amžiaus. Vyriausia tarybos narė moteris yra 86 metų, o jauniausia taip pat 23 metų amžiaus. Populiariausi vardai ir pavardės 2015 m. kovo 1 d. savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavusių kandidatų sąrašuose populiariausios pavardės buvo Vasiliauskas, Žukauskas, Paulauskas, Jankauskas, Kazlauskas Stankevičius, Šimkus, Mockus, Navickas, Petrauskas ir Pocius. Tarp kandidačių moterų daugiausia buvo Jankauskienių, Petrauskienių, Kazlauskienių, Balčiūnienių, Urbonienių, Žukauskienių, Ramanauskienių, Paulauskienių, Juškienių, Sakalauskienių ir Navickienių. Populiariausi savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavusių kandidatų vardai buvo Vytautas, Jonas, Kęstutis, Antanas, Saulius, Juozas, Darius, Tomas, Mindaugas ir Arūnas. Daugiausiai kandidačių moterų tuomet buvo Daivų, Linų, Irenų, Nijolių, Kristinų, Jolantų, Rasų, Ritų, Jurgitų ir Dalių. Šiuo metu pareigas einančių tarybų narių populiariausi vardai ir pavardės nepakito. Populiariausi vyriški savivaldybių tarybų narių vardai yra Vytautas, Jonas, Kęstutis, Antanas, Algirdas, Juozas ir Darius. Tarp savivaldybių tarybų narių moterų daugiausia Daivų, Irenų, Nijolių, Linų ir Jolantų. Tuo tarpu dažniausiai savivaldybių tarybų narių gretose sutinkamos pavardės yra Kazlauskas, Jankauskas, Petrauskas, Stankevičius, Vasiliauskas, t. y. pačios populiariausios pavardės Lietuvoje. Populiariausios savivaldybių tarybų narių vyrų pavardės yra Vasiliauskas ir Žukauskas, tarybų narių moterų – Balčiūnienė ir Ramanauskienė.