Vyriausybė vykdo įsipareigojimus – mokytojo darbo užmokestis lieka ir išliks aukštesnis už šalies vidutinį darbo užmokesčio dydį
Tarptautinę mokytojų dieną – spalio 5-ąją – Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus Vyriausybėje susitiko su pedagogų profesinių sąjungų atstovais ir išdėstė, kokių priemonių imamasi siekiant toliau gerinti mokytojų darbo sąlygas.
„Visus iškilusius klausimus galime spręsti dialogo būdu. Profesinės sąjungos ir toliau siekia didesnio švietimo finansavimo ir mokytojų atlyginių didinimo. Čia galiu pasakyti, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. pirmą kartą po šešerių metų buvo didinami visų pedagogų – nuo darželio auklėtojų iki mokytojų – atlyginimai. Mažiausiai uždirbantiems – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams – darbo užmokestis didėjo iki 7 proc. (2015 m. jų algos jau didėjo 10 proc.), pradedantiems bendrojo ugdymo mokyklų mokytojams – 5 proc., visiems kitiems – 3 proc.“, – sako vicekancleris R. Vaitkus.
Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas taip pat pažymi, kad Vyriausybė nuosekliai vykdo savo įsipareigojimus – išsaugoti tendenciją, kad vidutinis mokytojo darbo užmokestis būtų aukštesnis už šalies vidutinį darbo užmokesčio dydį. Vykdant įsipareigojimus, pedagogų atlyginimams didinti jau nuo rugsėjo 1 dienos papildomai skirta 8 mln. eurų, o nuo kitų metų pradžios dar planuojama skirti 27,4 mln. eurų. Tačiau, R. Vaitkaus teigimu, biudžetinių lėšų skyrimas neturėtų būti vienintelis klausimas gerinant mokytojų darbo sąlygas.
„Esu įsitikinęs, kad tęsiant mokyklų tinklo optimizavimą ir susitvarkius su krūviais mokytojams lėšų atlyginimams turėtume daugiau, tačiau tai – ne vienadienis procesas. Turime išdiskutuoti ir kartu priimti sprendimus, kurie leistų atlyginimų augimui sudaryti tvirtą pagrindą“, – teigia Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas ir priduria, kad problemas turime spręsti ne streikais, o stengdamiesi išgirsti vieni kitus ir žingsnis po žingsnio siekdami kompromiso.
Vyriausybė su pedagogų profesinių sąjungų atstovais jau yra sutarusi, kad bus rengiami etatinio darbo apmokėjimo metmenys – ši darbo užmokesčio sistema pedagogams garantuotų stabilias pajamas. Švietimo ir mokslo ministerijai parengus etatinio darbo apmokėjimo sistemos metmenis, kuriuos įvertinus etatinį darbo apmokėjimą būtų galima įvesti jau nuo kitų metų sausio 1 dienos.
Anksčiau yra kalbėta ir apie galimybę pakeisti mokinio krepšelio metodiką ir leisti savivaldybėms skirti lėšų neformaliajam ugdymui.
Nuo 2016 m. 34 eurais didėjo ir mokinio krepšelis. Šiuo metu jis sudaro 1014 eurų. Taip pat beveik perpus – 1,5 mln. eurų – didėjo pensinio amžiaus sulaukusių pedagogų išeitinių išmokų fondas. Šiuo fondu jau pasinaudojo 900 senjorų – buvusių pedagogų.
Susitikime sutarta kartu dirbti gerinant pedagogų darbo sąlygas bei nuolatos plėtoti dialogą, taip siekiant išvengti streiko formų, dėl kurių dažniausiai nukenčia mokiniai.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu vidutinis pedagogo atlyginimas siekia 823,4 eurus per mėnesį.