Vyriausybė vykdo pažadą įteisinti elektroninį balsavimą
Siekiama paskatinti rinkėjų aktyvumą, piliečių dalyvavimą valstybės vystymo procesuose, Vyriausybė teiks Seimui Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektą. Elektroninio balsavimo įteisinimas buvo numatytas Vyriausybės programoje.
Numatyta, kad rinkėjas internetu gali balsuoti kelis kartus, tačiau įskaitomas tik vėliausiai gautas balsas, o balsas skaičiuojamas tik vieną kartą. Ypatingas dėmesys skiriamas informacinės sistemos saugumui, slaptumui ir patikimumui, todėl numatyti papildomi reikalavimai programinei įrangai. Bus sukurtas informacinės sistemos audito mechanizmas. Rinkimų stebėtojai, auditoriai, visuomenės informavimo priemonių atstovai (priklausomai nuo turimų teisių) galės stebėti balsavimo internetu eigą specialiomis monitoringo priemonėmis. Balsavimas internetu rezultatai negalios, jeigu bus nustatyta, kad pažeistas informacinės sistemos saugumas.
2015 m. „Baltijos tyrimai“ organizuotos apklausos duomenimis 56 proc. Lietuvos gyventojų remia idėją, kad per rinkimus būtų galima balsuoti ir internetu.
Rinkėjų aktyvumas Lietuvoje yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Praėjusiuose Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo 47 proc., o Seimo rinkimuose – 51 proc. rinkėjų. Kitų Europos Sąjungos šalių rinkėjų aktyvumas siekia apie 67 proc.
Balsavimo internetu rinkimuose ir referendumuose koncepcija buvo parengta dar 2006 m. 2016 metais Seimui pateiktas Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektas gražintas tobulinti. Įteisinus balsavimą internetu, tokiu būdu būtų galima balsuoti 2020 metais spalio 11 d. vyksiančiuose Seimo rinkimuose.
Balsavimas internetu turėtų ne tik padidinti Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių piliečių aktyvumą, bet ir padėti sutaupyti valstybės biudžeto lėšas. Lietuvoje rinkimų kaina svyruoja nuo 6 iki 11 mln. eurų.
Estijoje elektroninis balsavimas įteisintas nuo 2005 metų. Prancūzijos piliečiai, kurie gyvena už šalies ribų, nuo 2009 – ųjų internetu renka išeivijos asamblėją, tokiu būdų vietos savivaldos rinkimai organizuojami Ontario provincijoje Kanadoje, Naujojo Pietų Velso valstijoje Australijoje, vietos rinkimuose elektroniniu būdu balsuoja Šveicarijos Neuchatel, Ciuricho ir Ženevos kantonų gyventojai.