Vytautas Bakas: „Naujajame biudžeto projekte nekompensuojamos mažėjančios pajamos savivaldybėms“
Patobulintame 2021 m. valstybės biudžete – nepaaiškinami pokyčiai dėl asignavimų savivaldybėms. Vienoms savivaldybėms pajamų netekimų kompensavimas iš biudžeto mažėjo, kitoms – padidėjo. Laikinosios Dzūkijos bičiulių parlamentinės grupės nariai Vytautas Bakas, Juozas Baublys, Kęstutis Mažeika, Robertas Šarknickas įregistravo pasiūlymą, kad asignavimai Dzūkijos savivaldybėms nebūtų mažinami, praeitą savaitę Mišrios Seimo narių grupės nariai taip pat įregistravo pataisas, kad netekimai savivaldybėms būtų kompensuoti iš valstybės biudžeto.
Pirminiame ateinančių metų biudžeto projekte visoms savivaldybėms buvo prognozuojamas pajamų mažėjimas. Suprantama, kad pandemijos metu tenka taupyti. Tačiau Vyriausybės patobulintame biudžete kai kurioms savivaldybėms asignavimai savarankiškoms funkcijoms lyginant su 2020 m. mažinamos ženkliai, o kai kurioms – didinama. Pavyzdžiui, didžiausi pajamų netekimai Neringos (asignavimai mažinami net 7,84 proc. lyginant su 2020 m.), Visagino (5,57 proc.), Panevėžio (3,26 proc.), Alytaus (3,07 proc.), Alytaus rajono (2,33 proc.) savivaldybėse. Tačiau Elektrėnų, Radviliškio, Marijampolės savivaldybėms numatoma kompensuoti visus pajamų praradimus ir dar didinti finansavimą 1,64–2,03 procentais.
„Pavyzdžiui, Alytaus miesto savivaldybei asignavimai mažėja 1,045 milijonu eurų. Iš viso savivaldybės neteks 59 mln. eurų, šių lėšų kompensavimas biudžete nenumatytas. Keista tai, kad Vyriausybės rezerve numatyta didžiulė suma – beveik 400 mln. eurų. Nesulaukiau atsakymo iš finansų ministrės, kodėl negalima šiek tiek sumažinti rezervo ir finansuoti savivaldybių netekimus jau dabar. Jei nekompensuosime savivaldybių netekimų, regionai bus nublokšti į dar didesnę atskirtį, smuks viešųjų paslaugų kokybė, nukentės žmonės“, – teigė Seimo Laikinosios Dzūkijos bičiulių parlamentinės grupės pirmininkas Seimo narys V. Bakas.
Į Dzūkijos bičiulių parlamentinę grupę susibūrę Seimo nariai pastebėjo, kad Pietų Lietuvos savivaldybės dėl sumažintų asignavimų nukentės beveik visos. Todėl buvo pateiktas pasiūlymas, kad biudžete atsirastų pinigų bent jau nemažinti asignavimų kraštui, kuris ir taip pagal ekonominius rodiklius nėra pirmaujantis Lietuvoje. Tai kraštas, kuriame yra įsikūręs ne vienas kurortas, kuriame turizmas užima svarbią vietą ir pandemijos metu verslas, gyventojai patiria nemažus nuostolius, tad galimybės ir savivaldai ieškoti būdų pagelbėti gyventojams sunkiu metu neturėtų būti mažinama neproporcingai daug lyginant su kitomis Lietuvos savivaldybėmis.
Siūloma naudoti skolintas lėšas, „esant reikalui, proporcingai mažinti viešųjų pirkimų administravimui/vykdymui skirtas lėšas Aplinkos, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Finansų, Kultūros, Socialinės apsaugos, Susisiekimo, Švietimo, mokslo ir sporto, Teisingumo, Žemės ūkio ministerijose, Vyriausybėje, ir jų valdymo sritims priskirtose institucijose, taip pat Seime ir jam atskaitingose institucijose“, – rašoma Seimo narių siūlyme.