World Recipes Lietuva
Lietuvių virtuvė, kaip ir daugelis kitų šalių virtuvių, yra daugiakultūrinė. Istoriškai Lietuvos krašto žmonių valgymo įpročius formavo juos supanti aplinka. Vidurio ir Rytų Europos regionų tradicinės virtuvės buvo nulemtos klimato sąlygų bei geopolitinių niuansų. Dėl šių priežasčių visos šio regiono virtuvės yra beveik identiškos. Šiandien, kai tarp Europos ir Šiaurės Amerikos valstybių kultūriniai skirtumai faktiškai yra išnykę, galime pasidžiaugti, kad kaip ir su kultūra, taip ir su maistu – nacionalinės Europos ir Šiaurės Amerikos valstybių virtuvės sudaro bendrą vakarų pasaulio virtuvės visumą.
Makaronai, pica, amerikietiškas obuolių pyragas, mėsainiai, vokiškos mėsos dešrelės ir, žinoma, mūsiški cepelinai – tai patiekalai, kuriais džiaugiamės kiekvieną dieną, nesvarbu kur begyventumėme ir kokios tautybės bebūtumėme. Vakarų kultūra ne tik apjungė nacionalines kultūras ar virtuves, bet kartu ir suformavo papročius, kaip šia informacija naudotis. Norintiems pasigaminti kažką itališko, tereikia paieškos sistemoje surintki frazę „world recipes Italy“, norintiems kažko lietuviško, paieškai pateikiame raktažodį – „world recipes Lietuva“. Tikriausiai nesunku atspėti, kokį pirmą recepto rezultatą paieškos sistema pateiks surinkus pastarąjį raktažodį.
Cepelinai
Tešlai reikės:
1 kg su lupenomis virtų bulvių,
3 kg žalių, nuskustų bulvių,
druskos, krakmolo.
Mėsos įdarui:
300 g pasirinktos rūšies sumaltos mėsos,
1 vnt. svogūno,
kelių skiltelių sutrinto česnako,
druskos ir juodųjų pipirų.
Varškės įdarui:
200g varškės,
1 kiaušinio,
kelių skiltelių sutrinto česnako,
druskos, cukraus, pipirų (pagal skonį),
žiupsnelio smulkintų peletrūnų ar mėtų.
Tešlos ruošimą pradedame nuo virtų bulvių. Nulupame nuo jų lupenas. Nuluptas bulves reikia gerai sutrinti. Sutrintas bulves atidedame į šalį. Toliau su smulkia tarka sutarkuojame žalias bulves. Sutarkuotą masę sudedame į natūralios medžiagos audinį ir kiek įmanoma geriau išspaudžiame joje esančias sultis. Išspausti tarkiai turi būti šiek tiek drėgni, tačiau nešlapi. Išspaustas sultis paliekame nusistovėti. Po kurio laiko jas atsargiai nupilame, ant dugno likusį krakmolą paliekame inde. Ant likusio krakmolo sudedame sutrintas ir nuspaustas bulves, pagal skonį įdedame druskos. Masę labai gerai išminkome rankomis.
Įdarui skirtus ingredientus sudedame į vieną indą ir gerai išmaišome. Kol formuosime cepelinus, galime iš anksto užsivirinti vandenį būsimam jų virimui. Tam reikės didelio puodo. Puodą iki pusės pripilame vandens, į vandenį įdedame druskos. Kai vanduo užvirs, į jį įpilame vandenyje ištirpintą krakmolą.
Toliau formuosime cepelinus. Į ranką imame saują pasigamintos bulvių masės. Iš jos padarome ovalų kukulį. Su nykščiu jame įspaudžiame duobutę. Į duobutę įdedame įdarą bei po to atsargiai užveriame įdarą ta pačia saujoje esančia mase. Galiausiai vandenyje pasišlapinus rankas suformuotą cepeliną apglostome, kad masė tolygiai dengtų įdarą.
Suformuotus cepelinus po vieną sudedame į verdantį vandenį. Kuo mažiau cepelinų į puodą įdėsite, tuo kokybiškiau jie išvirs. Ant silpnos ugnies cepelinus verdame apie 30 minučių. Tikslus cepelinų virimo laikas priklauso nuo jų dydžio. Cepelinai – trapus gaminys, prireikus juos pamaišyti ar išimti iš puodo darykite tai kuo švelniau.
Paprastai cepelinai valgomi su grietine, spirgučiais arba paprastu iš spirgučių, miltų, grietinės ir prieskonių pagamintu padažu.