Žaidimai vaikams: pirmieji septyni mėnesiai
Žaidimai ir darželis yra labai svarbi dalis vaiko ugdymui. Lavinamieji žaislai vaikų darželiams suteikia ne tik smagumo pojūtį, bet ir edukuoja net pačius mažiausius. Tačiau į darželius vaikus išleidžiame tik nuo kelerių metų, o mokyti elementarių funkcijų, reikėtų pradėti jau nuo pat pirmų mėnesių. Tam, kad vaikas į pirmąjį savo „darbą“ žengtų tvirtai, tam pasitelkiami įvairūs žaislai bei žaidimai, kurie moko vaikus jaustis pilnavertiškai esamoje vietoje.
Svarbiausi veiksniai pirmaisiais mėnesiais
Pirmasis mėnuo yra itin svarbus mažylio aplinkos adaptacijai. Šiuo laiku, vaiko nereikėtų apkrauti įvairiausiais žaislais, o suteikti mamos šilumą, harmoniją ir saugumą. Pirmuoju mėnesiu, kūdikis kuria ryšį su savo tėvais, todėl itin svarbu šiuo metu laikyti jį ant krutinės, glostyti galvą. Taip daroma, jog vaikas jaustų savo tėvelių artumą. Glostymas bei sūpavimas laikomi pirmojo mėnesio žaidimais, kurių metu yra užmezgamas ryšys tarp kūdikio ir jo tėvelių.
Antrasis ir trečiasis tampa pažintiniai mėnesiai. Šiuo laikotarpiu, kūdikis jau kelia galvytę, stebi aplink, seka daiktus akytėmis. Taigi, šiuo metu galima jau įsigyti pirmuosius žaislus! Tai gali būti įvairius garsus skleidžiančios karuselės, kurios yra pakabinamos virš lovytės. Tam, kad ugdytųsi vaiko regėjimas, galima aplink lovytę (šonuose) pridėlioti įvairiausių minkštų žaislų ar piešinių. Trečiuoju mėnesiu, prasideda „visko į burną dėjimo stadija“, todėl labai svarbu, kad vaiką suptų tokie žaislai, kuriuos jis galėtų kramtyti bei dėtis į burną. Geriausia pirkti tokius kramtukus, kurie yra pagaminti iš natūralių medžiagų bei juos lengva nuplauti.
Kaip jie taip greitai auga?!
Net nepajusite, kai vaikai peržengs ketvirtojo mėnesio ribą. Šiuo laiku, kūdikiai tampa itin aktyvūs ir veržlūs. Labai svarbu, kad ketvirtuoju mėnesiu, vaikas kuo daugiau laiko leisti ant pilvuko, jog galėtų kilnoti savo galvą bei krūtinę. Tam, kad tai būtų padaryti patogiau, naudojami lavinamieji kilimėliai, kurie turi įvairiausių spalvotų detalių, skleidžia garsus, o tai skatina kūdikį judėti.
Penktasis mėnuo skirtas sėdėjimo įgūdžiui lavinti, todėl galima įsigyti žaislų, kurie ugdo šį gebėjimą. Taip pat, šiuo laikotarpiu, vaikui tampa didžiausias atradimas – pėdos, todėl jis nuolat jas bando kištis į burną. Tokiu atveju, galima įsigyti kojines ant kurių yra prikabinta įvairiausių barškučių! Prasideda ir kalbėjimo (gugavimo) laikotarpis, todėl itin svarbu su vaiku kalbėtis, atkartoti jo sakomus žodžius ir nuotrupas.
O kas toliau?
Šeštuoju ir septintuoju mėnesiais, kūdikis tampa vis savarankiškesnis. Tam, kad galėtų dar lengviau pažinti aplinką, nuolat jam pasakokite, kokie daiktai aplink jį supa. Kuo jis daugiau girdės pasakojimų, tuo greičiau ir rišliau pradės tarti žodžius. Taigi, tinka žaislai, kurie skleidžia garsus ir žodžius. Kadangi, septintuoju mėnesiu vystosi kūdikio smulkioji motorika, galima įsigyti tokių žaislų, kaip kaladėlės, stambiosios dėlionės. Labai svarbu, kad šiuo metu vaikas galėtų apčiuopti, dėlioti ir stumdyti turimus žaislus.