Žalesnei statybai – taupus ir kokybiškas betono armavimas polipropilenu
Pasauliui žvelgiant į tvaresnę ateitį, žaliąja kryptimi žengia ir statybos sektorius, kuriame taip pat ieškoma būdų, kaip sumažinti poveikį aplinkai. Sprendimą, kaip sumažinti CO2 išmetimą į aplinką statybos metu turi jau daugiau nei 7 metus Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse veikianti įmonė „PP Baltic“.
Architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas“ dalyvaujančios įmonės vadovas Andrius Karpauskas pastebi, kad statybos procese galima gerokai sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, jeigu betono armavimui būtų pasitelktas ne įprastai naudojamas plienas, o polipropilenas.
„Žalumo tendenciją mes matome ir pas partnerius Skandinavijoje. Su laiku tai turėtų ateiti ir pas mus. Žalesnės statybos reikalavimas ateityje bus privalomas, kaip ir reikalavimas naudoti draugiškesnes aplinkai medžiagas.
Betono gamyba sudaro apie 7 proc. viso išmetamo CO2 kiekio, tai yra labai daug. Ieškoma būdų padaryti betoną draugiškesnį aplinkai. Betonas yra armuojamas, o tai daugiausia daroma armatūros tinklais – plienu. Plieno gamybos ir transportavimo metu išmetama pakankamai daug CO2.
Mes siūlome armuojant plieną pakeisti polipropileno fibra ir taip sumažinti į aplinką išmetamo CO2 kiekį. Lyginant su plienu, polipropileno fibros dažnu atveju reikia dešimt kartų mažiau. Taip galima sutaupyti nuo 60 iki 90 proc. išmetamo CO2“, – sako A. Karpauskas.
Pastebima pasaulinė tendencija, kad statyba tampa vis žalesnė, taupomi energijos ištekliai gaminant ir transportuojant medžiagas. „PP Baltic“ turimi sprendimai turi poveikio aplinkai deklaraciją, todėl pritaikant kiekvieną sprendimą tiksliai žinoma, kiek sumažinamas CO2 išmetimas.
Aplinkai draugiškesniam betono armavimui „PP Baltic“, architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas“ partneriai, turi kelis sprendimus: polipropileno plaušą Crackstop® ir Polipropileno fibrą „Durus® EasyFinish“.
Polipropileno fibra „Durus® EasyFinish“ skirta betoninių grindų, lauko aikštelių dangų, gelžbetonio gaminių, pamatų armavimui. Ji puikiai tinka grindų paviršiams, kurie yra įtrinami pabarstais (parkavimo aikštelės, sandėliai, garažai, kt.). Lyginant su analogiškais produktais, galima sumažinti numatytą kiekį polipropileno fibros viename kubiniame metre betono.
„Bet koks pakeitimas negali būti prastesnis. Yra tam tikri reikalavimai konstrukcijai ir jos armavimui. Negalime padaryti konstrukcijos silpnesne. Tad kokybė turi būti ne prastesnė. Kai kuriais atvejais kokybė būna netgi didesnė, nes fibra pasiskirsto per visą betono tūrį, o armatūros tinklas yra tam tikroje vietoje ir tam tikrame lygyje.
Šie sprendimai pritaikomi vis dažniau. Anksčiau buvo sudėtinga įtikinti projektuotojus ir rangovus. Bet pasitikėjimas vis didėja. Sprendiniai pritaikomi ne tik grindims ir lauko aikštelėms, bet ir žengiama į pamatų armavimą, kur galima dalinai, o kartais ir pilnai pakeisti armatūros tipą“, – sako pašnekovas.
Aktualūs ir papildomi apsaugos sprendimai. Pavyzdžiui mikrofibra „Crackstop®“ sumažina betono paviršiaus trūkinėjimą pirminėje betono stingimo stadijoje ir taip pat prailgina betoninių paviršių bei gaminių tarnavimo laiką. Galimi plaušelių ilgiai nuo 3 mm iki 19 mm. Labai nedidelis (0,6-0,9kg/m³ betono) pluošto kiekis gerokai pagerina betono gaminio savybes.
„Šis sprendimas labai veiksmingas per pirmąsias valandas išliejus betoną. Tad tai papildoma apsauga. „Crackstop®“ veiksmingumas patvirtintas ir VGTU laboratorijos bandymais“, – sako A. Karpauskas.
Polipropileno pluoštas „Ignis“ naudojamas siekiant padidinti gelžbetonio konstrukcijų atsparumą ugniai. Gaisro atveju polipropileno plaušeliai ištirpsta, betone atsiranda mikro kanalai, per kuriuos iš betono pašalinama drėgmė ir susidariusių garų slėgis, taip išvengiama betono sproginėjimo.
„Tai yra kol kas Lietuvoje nelabai naudojamas sprendimas pasyviai betono konstrukcijų priešgaisrinei apsaugai. Daugiausia „Ignis“ naudojama tunelių statybose kaip papildoma apsauga nuo betono sproginėjimo gaisro metu. Drėgmė betone virsta garais ir tada betonas sproginėja. Naudojant „Ignis“ mikrofibrą jos maži plaušeliai gaisro metu išsilydo, atsiranda daug mažų kanalų drėgmei pasišalinti iš betono ir taip šimtu procentų išvengiama betono sproginėjimo. Svarbu pabrėžti, kad tai nėra apsauga nuo paties gaisro“, – pažymi „PP Baltic“ vadovas.
PP Baltic dirba jau daugiau nei 7 metus Baltijos šalyse.
„Mes koncentruojamės tik į betono armavimo produktą ir sprendinius. Neparduodame tiesiog produkto, teikiame sprendinius ir skaičiavimus, kurie yra sertifikuoti ir kurie turi galiojantį draudimą. Kartu su gamintoju Danijoje įkurta inžinerinė kompanija PPCD specializuojasi tik į polipropileno fibra armuoto betono sprendinius, todėl inžinieriams ir projektų vystytojams galime užtikrinti kvalifikuotą pagalbą“, – sako A. Karpauskas.