Žalia šviesa: sudaryta sutartis vakcinų nuo koronaviruso įsigijimo
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad rugpjūčio 27 dieną buvo sudaryta Europos Komisijos (EK) sutartis dėl vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos įsigijimo iš farmacijos milžinės „AstraZeneca“. Lietuva prisijungė prie šio susitarimo ir sulauks vakcinos nuo šio klastingo viruso, kai tik ji bus pagaminta.
Lietuva vakcinų nuo koronaviruso įsigyja pagal EK parengtą ir pasirašytą sutartį su minėta farmacijos kompanija, dalyvaujant valstybių narių atstovams. Pagal ją, Europos Sąjungos (ES) valstybės narės iš šio gamintojo perka 300 milijonų vakcinos dozių, su galimybe vėliau papildomai įsigyti dar 100 milijonų. Įsigytos vakcinos bus paskirstytos proporcingai ES valstybėms narėms pagal jų gyventojų skaičių. Lietuvai numatoma patiekti kiek daugiau nei 1,8 milijono vakcinų dozių.
Taip pat sutartyje numatoma, kad dalis vakcinų gali būti perleista mažesnes ir vidutines pajamas gaunančioms šalims.
Tuo tarpu EK toliau tęsia derybas bei siekia panašaus susitarimo ir su kitais vakcinų gamintojais, o sutartis su kompanijomis „Sanofi-GSK“, „Johnson & Johnson“, „CureVac“ ir „Moderna“ numatoma pasirašyti artimiausiu metu.
Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuva išnaudoja visas įmanomas galimybes, siekiant suvaldyti šio klastingo viruso plitimą ir padėti žmonėms apsisaugoti. Vakcinos įsigijimas – vienas svarbiausių veiksnių, kuris padės realiai užkardyti jo plitimą.
„Džiugu, kad Lietuva yra tarp valstybių, kurios vienos pirmųjų gaus vakciną nuo koronaviruso ir galės apsaugoti savo žmonių sveikatą. Akivaizdu, kad vasaros pradžioje startavusios Europos Komisijos derybos su farmacijos kompanijomis jau davė apčiuopiamų rezultatų. Tad dabar lieka sulaukti, kol ji bus pagaminta ir pasieks mūsų šalį. Žinoma, dalyvausime ir kitose iniciatyvose dėl kuriamų vakcinų užsakymų“, – teigia ministras A. Veryga.
Šiuo metu farmacijos kompanija „AstraZeneca“ kartu su Oksfordo universiteto mokslininkais vykdo plataus masto trečiosios klinikinių tyrimų fazės etapą.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko Gyčio Andrulionio teigimu, Tarnyba kaip reguliacinė institucija, kartu su Europos vaistų agentūra (EVA) vertins visų kompanijų pagamintų vakcinų naudos ir rizikos santykį.
„Rinkai bus leidžiama tiekti tik tas vakcinas, kurių saugumas ir efektyvumas bus įrodytas. Nors visi reguliaciniai procesai bus maksimaliai lankstūs, o vakcinos bus vertinamos ir registruojamos prioritetine tvarka, bus griežtai laikomasi visų kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartų bei reikalavimų. Tai reikalinga siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir teises“, – teigė VVKT vadovas.