„Žalieji“ nepritaria „Valstiečių“ teikiamoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms“
Lietuvos žaliųjų partijos Seimo narys Linas Balsys, išreikšdamas nepritarimą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms, teigia, kad šiandien „Valstiečiai“ siūlomomis pataisomis pamina mokslo pasiekimus, kitų šalių gerąją praktiką ir žmogaus teises.
Lietuvos žaliųjų partijos atstovai šiandien su plakatais „Užteks vaidinti dievus“, „Politikai negali riboti porų teisės susilaukti sveikų vaikų“ prisijungs prie šalia Seimo organizuojamos protesto akcijos.
„Sunku suvokti, kaip XXI amžiuje demokratinės Europos valstybės parlamente gali būti taip viduramžiškai paminami mokslo pasiekimai, kitų valstybių geroji praktika ir žmogaus teisės. Peršasi palyginimas su Talibano judėjimu, kuris, savaip interpretuodamas religijos mokymą, pavertė jį prievartos prieš Afganistano moteris veiksmais. Manau, kad niekas nedavė teisės nei p. R. Karbauskiui, nei p. A. Širinskienei dėl savo asmeninių pažiūrų, o galbūt – ambicijų, nurodinėti kitiems žmonėms, kaip jie turi spręsti savo sveikatos ir šeimos problemas ir drausti naudotis naujausiais mokslo pasiekimais. Esu įsitikinęs, jog politikai turi daryti viską, kad Lietuvoje gimtų kuo daugiau vaikų, o šeimos, trokštančios jų susilaukti, privalo gauti visą valstybės paramą ir supratimą. Tuo tarpu „Valstiečių“ ketinimas įjungti savo didelės frakcijos balsavimo mašiną ir taip stumti abejotinus įstatymus – paprasčiausiai neatsakinga prieš jiems pasitikėjimą parodžiusius rinkėjus ir politiškai nebrandu“, – teigė L. Balsys.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, yra susidūrusios su nevaisingumo problema.
Jaunųjų gydytojų asociacijos teigimu, siūlomu įstatymu siekiant uždrausti embrionų šaldymą yra pažeidžiami teisėti pacientų lūkesčiai gauti pažangiausią gydymą poroms, siekiančioms susilaukti vaikų. Uždraudus embrionų šaldymą bei ribojant sukuriamų embrionų skaičių padidėtų moterims skiriamų medikamentų kiekis bei taikomų procedūrų skaičius.
Gydytojų bendruomenė vadovaujasi mokslo pasiekimais, pritaria anksčiau priimtam Pagalbinio apvaisinimo įstatymui ir ragina Seimą nepritarti pataisoms, kurias dėl savo religinių įsitikinimų bando prastumti patys konservatyviausi Seimo nariai, tuo pasirašydami nuosprendį atimti moterims ir poroms jų prigimtinę teisę naudotis mokslo pažanga, kokybiškiausiomis sveikatos paslaugomis, teisę patiems rinktis tinkamiausią problemos sprendimo būdą.
„Tik medikai, savo srities specialistai geriausiai žino, koks pagalbinis apvaisinimas yra veiksmingiausias ir keliantis mažiausią pavojų moters ir naujagimio sveikatai. Jei bus priimta pataisa, leidžianti sukurti tiek embrionų, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų, nevaisingos šeimos, siekdamos didžiausios nėštumo tikimybės, netiesiogiai bus verčiamos vienos procedūros metu pasirinkti trijų embrionų transplantaciją. Tai keltų daugybinio nėštumo grėsmę, kuris susijęs su dažnesnėmis komplikacijomis, didesne priešlaikinio gimdymo tikimybe“, – kalbėjo gydytoja ginekologė Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė.
Seimo Žmogaus teisių komitetas, teikdamas pastabas nuo 2017 metų įsigaliosiančiam Pagalbinio apvaisinimo įstatymui, siūlė prioritetą teikti moters sveikatai, nevaisingų porų interesams bei po apvaisinimo gimsiančio vaiko sėkmingai raidai ir, remdamasis moksliniais duomenimis bei kitų šalių praktika, rekomendavo įteisinti embrionų šaldymą, kuris padėtų moterims išvengti pakartotinių skausmingų ir rizikingų procedūrų.