„Žalios Lietuvos“ diskusija apie energetikos inovacijas
Penktadienį Prezidento rūmuose vyko trečiasis šalies vadovo Gitano Nausėdos iniciatyvos „Žalia Lietuva“ renginys, kuriame Prezidento patarėjų komanda kartu su 20-ties organizacijų atstovais aptarė energetikos inovacijas ir jų svarbą įgyvendinant Europos žaliojo kurso tikslus, ES bei Lietuvos bendrą siekį iki 2050 metų pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos.
Diskusijos dalyviai pristatė atstovaujamų organizacijų gerąją praktiką ir pasiekimus, iššūkius, su kuriais susiduria, bei ateities planus, kurie prisidėtų prie pagrindinių „Žalios Lietuvos“ iniciatyvos tikslų.
„Energetika yra ta sritis, kuri keitėsi labai stipriai, joje vyko daug pokyčių ir transformacija buvo akivaizdi. Todėl susirinkome kalbėti ne apie tradicinius klausimus, tokius kaip strateginiai projektai, bet bandysime identifikuoti sritis, kuriose yra iššūkių. Inovacijos yra ta sritis, kuriai reikia skirti daugiau laiko ir dėmesio, nustatyti prioritetus būtent aplinkos ir klimato kaitos kontekste“, – teigė Prezidento Aplinkos ir infrastruktūros grupės vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius.
Renginio dalyviai dalijosi pastebėjimais, kad inovacijų diegimui energetikos srityse viena esminių sąlygų – vartojimo, gamybos ir kitų pagrindinių duomenų atvėrimas, o galėjimas operuoti duomenimis neįsivaizduojamas be energetikos skaitmenizavimo. Duomenys įgalina ne tik priimti pasvertus sprendimus, bet ir atveria visą ekosistemą naujiems verslams ir verslo bei paslaugų procesų optimizavimui kurti.
Diskusijoje išryškėjo ir tai, kad, siekiant išlaikyti energetikos sektorių konkurencingą ir inovatyvų, itin didelė reikšmė tenka specialistų rengimui ir ugdymui. Reikalingas kokybiškai naujas ir ryžtingas veiksmas, nukreiptas į energetikos inžinerijos ir kitų susijusių specialybių skatinimą, rėmimą. Tai patvirtina esminę konkurencingos ekonomikos aksiomą – svarbiausias faktorius yra žmonės, o ne infrastruktūra.
Diskusija surengta įgyvendinant Prezidento Gitano Nausėdos 2019 m. rudenį paskelbtą „Žalios Lietuvos“ iniciatyvą. Ja siekiama megzti dialogą ir paskatinti įvairias organizacijas prisiimti savanoriškus įsipareigojimus dėl švaresnės ir žalesnės Lietuvos ateities. Darni ir saugi aplinka, žalia ir tausojanti valstybė yra viena iš Prezidento gerovės valstybės vizijos krypčių.