Zarasų skaitytojams – Mykolo Saukos knyga
Zarasų viešojoje bibliotekoje kovo 16 dieną vyko jaukus Mykolo Saukos knygos „Grubiai” pristatymas. Į literatūrinį vakarą susirinko nemažai vyresniosios kartos atstovų, dalyvavome ir mes, gausus būrys Zarasų „Ąžuolo” gimnazijos mokinių. Rašytoją, kuris save pristato kiek kukliau (Mykolas Sauka save vadina tiesiog knygos autoriumi), kalbino literatūros kritikas Saulius Vasiliauskas. Kritikas apžvelgė knygos turinį, o jaunasis rašytojas nedrąsiai pasakojo apie save ir savo kūrybą. Svečiai sukūrė smagią ir šiltą aplinką, paskaitė keletą knygos ištraukų, kurios suintrigavo ir sužadino smalsumą, norą paskaityti šią knygą ir sužinoti atsakymus į visus iškilusius klausimus.
Knygos autoriaus tėvai Nomeda ir Šarūnas Saukai yra garsūs Dusetų krašto dailininkai, senelė – Meilė Kudarauskaitė – poetė, o pats Mykolas pasirinko skulptoriaus kelią. Maža yra tokių žmonių, kurie nežinotų menininkų Saukų šeimos – jų vardai ir kūryba išgarsėję ne tik Lietuvoje, bet ir gerokai už jos ribų. Bibliotekoje šiuo metu eksponuojama Nomedos Saukienės tapybos paroda, kurios fone tarsi mamos šiluma apsuptas jos sūnus, rašytojas ir skulptorius, pristatė savo pirmąją knygą. Pats Mykolas apie save ir savo gyvenimą pasakoja kiek ironiškai, subtiliai pasišaipydamas iš savęs, iš absurdiškų situacijų, tai atsispindi ir jo knygoje.
Knyga „Grubiai“ yra novelių rinkinys, kuriame atskleidžiamas šiuolaikinio jauno žmogaus gyvenimas, žvilgsnis į save, pasaulį ir kitus, daugiausia savo bendraamžius. Joje pasitelkiama ironija, kuri išryškina neatitikimą tarp mūsų siekių ir galimybių, tarp rupios tikrovės ir naivių intelektinių pretenzijų. Novelėse dažnai priartėjama prie absurdiškų situacijų, ribinių psichikos būsenų, atskleidžiama žmogiškoji veikėjų prigimtis. Autorius taikliai panaudoja ir kalbinį žodžių žaismą, vartoja šiuolaikiniam jaunimui priimtinus ir gerai žinomus terminus, sukuria savo naujadarus. Ši knyga skirta ir jauniems, ir vyresnio amžiaus žmonėms, nors viskas knygoje „sušiuolaikinta“, tačiau kasdienybės problemos išlieka tos pačios, su kuriomis savo gyvenime susiduria kiekvienas. Iš ko juokiamasi knygoje? Iš socialinio purvo, išlikusių komiškų ritualų, žmonių susvetimėjimo ir nesusikalbėjimo.
Zarasų viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, dėkodama svečiams, pasidžiaugė, kad knygos pristatymas simboliškai sutapo su Knygnešio diena, o mokytoja Gitana Kavaliauskaitė padovanojo bibliotekai ir rašytojams Zarasų krašte gyvenusio šviesaus atminimo poeto Felikso Jakubausko poezijos rinktinių, kurias Zarasų skaitytojams perdavė poeto artimieji. Džiugu, kad Zarasų viešoji biblioteka – tai ne tik knygų erdvė, čia nuolat vyksta įdomūs renginiai, susitikimai, skatinantys pažinti, domėtis, kurti.