Žąsų klegesys kvietė pagėgiškius į turgų
Jaukus šurmulys trumpam grįžo į senojo Pagėgių miesto turgaus vietą – šeštadienį, lapkričio 21 dieną, čia vyko žąsų turgus. Užsukęs čia galėjai pasijausti tarsi patekęs į Smetonos laikus – prie pat įėjimo į turgų laukė kontrolės postas su „vachmistru“ Algirdu Saročka priešaky, kur apsukresni prekiautojai buvo tikrinami, ar neturi užslėptų kontrabandinių prekių – eterio, spirito, mielių, ar net oranžų – apelsinų… Patikrą praėjusiam prekiautojui duota privilegija su specialiu anspaudu „Žąsų turgus – leidimas prekiauti“. Už poros žingsnių, turgaus aikštės pradžioje, veikė „Žąsų svėrimo punktas“, kur norėdami sužinoti kuri riebiausia, t.y. sunkiausia, svėrikai ant svarstyklių svėrė atvežtas parduoti žąsis. Sveriami buvo ir kiti paukščiai – kalakutai, antys. Visi duomenys surašyti į registracijos lapus. Visos prekybos metu po turgų vaikščiojo žandarai, prižiūrėdami viešąją tvarką ir tikrindami prekiautojus, ar turi leidimus prekiauti.
Į turgų kvietė dvi pasipūtusios, poniškai apsirengusios damos – miesto burmistro žmona ponia Laurienė ir iš Didžiosios Lietuvos grįžusi klebono šeimininkė ponia Pakulienė. Kailiniuotos ponios, vaikštinėdamos po žąsų turgų, pakalbino bemaž kiekvieną prekeivį ir pirkėją. Damos pasakojo, jog kultūros darbuotojai Smetonos laikų žąsų turgų Pagėgių krašte gaivina jau 5 metai. Moterys porino, jog šiemet visų krašto ūkininkų gerbiamas bankelis – Pagėgių kredito unija dovanojo loterijos „Laimėk žąsį“, pagrindinį prizą – žąsį ir finansavo visas šio turgaus išlaidas. Nuo šieno kupetos, išvyniojusi popieriuje surašytas loterijos taisykles garsiai skaitė Pagėgių krašto ūkininkų bankelio – Pagėgių kredito unijos – administracijos vadovė Raimonda Tutlienė. Loterijoje buvo galima laimėti kaimiškų krepšių, molinių puodų ir dar visokių gėrybių.
Vykstant smagiam šurmuliui, susirinkusiųjų ausį džiugino Natkiškių kaimo muzikantai – dvidešimtmetį švenčianti kapela „Vaivorykštė“. Klausant smagios muzikytės, buvo galima paskanauti šeimininkės iš Stoniškių seniūnijos Rukų kaimo – ponios Danguolės Kemerienės virtos tradicinės juodosios mažlietuvių sriubos – švarczupės.
Iš tolo turguje akį traukė žydelio Joškės ir jo žmonos Saros karčema, kurioje už penkiakapeikį ir trikapeikį buvo galima sočiai užkąsti ir burnelę išlenkti. Pasistiprinus buvo galima aplankyti neįprastą, bet originalią turgaus puošmeną – guminių batų parodą. Tik pasisukus, turguje į pamoką prie lentos ne tik ganiavą baigusius piemenukus, bet ir turgaus svečius žąsies plunksna taisyklingai žodį parašyti kvietė Pagėgių savivaldybės Meno ir sporto mokyklos pavaduotoja ugdymui „šulmeisterė“ Lina Ambarcumian. Dar tolėliau augintiniais pasigrožėti kvietė Lietuvos veislinių paukščių asociacijos atstovai ir vienas iš narių, pagėgiškis Egidijus Platūkis.
Pinigėlį buvo galima išleisti ne tik žąsį perkant – turguje produkciją siūlė įvairūs amatininkai, sūrių, medaus, įvairių mezginių, molinių dirbinių, šiaudinių krepšių, žvakių ir kitų rankdarbių pardavėjai. Kortomis už tam tikrą mokestį pasivaražinti siūlė čigonė. Džiugu, jog į paskelbtą renginio temą „kaimiškas stilius“ atsižvelgė labai daug žmonių – vienas iš labiausiai akį traukiančių prekybininkų buvo į turgų atvykęs arkliu traukiamu vežimu ir iš jo gaidį Saulių, žąsį Pilkutę ir naminius obuolius pardavinėjęs „kaimietis“ Pranas Juodis.
Turguje būta ir didžių svečių iš pačios sostapilės – Vilniaus – Liaudies kultūros centro atstovai vertino žąsų turgų, pateiktą konkursinei apžiūrai „Tradicija šiandien“. Turgų taip pat aplankė LR Seimo vicepirmininkas „šulas“ Kęstas Komskis. Žąsų turgaus šurmulyje sukinėjosi ir vietiniai burmistrai – Pagėgių savivaldybės meras „pirmos kategorijos valdininkas“ Virginijus Komskis (pasak turgaus vedėjų, senais laikais buvo bemaž 17 valdininkų kategorijų), mero pavaduotojas Sigitas Stonys, mero patarėjas Bronislovas Budvytis, kurie ne tik miestelėnams dovanojo keptas žąsis ir po šlakelį „krupniko“, bet ir pagal Pagėgių miesto burmistro (seniūno) Dainiaus Maciukevičiaus skaitytą įsaką privalėjo nupirkti nustatytą skaičių žąsų. Perkant žąsis, tarp didžiųjų miesto burmistrų vyko tikros derėjimosi varžybos. Savivaldybės merui Virginijui Komskiui įteikta padėkos dovana – vynininkų Ramoškų vynas. Dovanos įteiktos ir riebiausią žąsį (6,5 kg.) užauginusiai paukštininkei Linai Grublienei, kuri žąsų turguose dalyvauja nuo pat jų organizavimo pradžios. Moteris kiekvienam iš jos paukštį įsigijusiam pirkėjui magaryčioms davė gaidį. Apdovanoti ir uoliai dirbę prekybininkai. Loterijos laimėtojams – Pagėgių kaimo gyventojams iškilmingai perduotas ir pagrindinis loterijos prizas – įspūdingo dydžio žąsis.
Turguje susitikę, gausiai apsipirkę burmistrai, amatininkai, bei kiti prieteliai atsisveikindami spaudė viens kitam rankas ir žadėjo susitikti kitais metais.