Žemė – žmonių ir vandens planeta
Šiandien Vandens diena. Tausokime vandens išteklius, nes visuotiniai vandens ištekliai, daugelyje pasaulio regionų smarkiai pereikvojami. Todėl jau yra daugybė pasaulio šalių, kur skaičiuojamas kiekvienas vandens lašas.
Vanduo būtinas gyvybei. Žmogus be maisto išgyvena savaites ar net mėnesius, tačiau be vandens gali mirti per keletą dienų. Jis sudaro apie 60 -70 procentų žmogaus organizmo. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Vandens trūkumas pasireiškia labai greitai, simptomai atsiranda trūkstant vos 1 procento vandens.
Lietuvoje suskaičiuojama apie 29 900 upių ir upelių, ilgesnių nei 0,25 km. Jų bendras ilgis siekia 63,7 tūkst. km. Upių ir upelių, ilgesnių nei 3 km – 4418. Upių, ilgesnių nei 10 km yra 816 (3 proc.), o ilgesnių nei 100 km – 17.
Lietuvoje iš viso yra 2830 ežerų. Jų bendras plotas – 880 km². Šalyje yra dar virš 3100 mažesnių (0,05–0,5 ha ploto) natūralios kilmės ežerėlių, tačiau bendras jų paviršiaus plotas tesudaro 5,34 km². Dalį mažųjų ežerų sudaro senvagės bei karstinės kilmės vandens telkiniai, kurių skaičius nuolat kinta. Visi ežerai užima apie 1,37 proc. Lietuvos teritorijos ploto. Be to, šalyje yra apie 340 dirbtinių tvenkinių, kurie didesni nei 5 ha.
Ne veltui ir Baltų gentys rinkosi sau gyvenvietes prie ežerų ir upių, kad apsirūpinimas vandeniu buvo nesunkus ir paprastas.
Tausokime vandens išteklius, nes visuotiniai vandens ištekliai, įskaitant upes, ežerus, vandenynus ir gruntinius vandenis daugelyje pasaulio regionų smarkiai pereikvojami. Todėl jau yra daugybė pasaulio šalių, kur skaičiuojamas kiekvienas vandens lašas.