Žemės ūkio ministrė išklausė Kupiškio žemdirbių problemas
Tęsdama savo vizitus po Lietuvos rajonus žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė kartu su viceministru Gintu Sauliumi Cironka sausio 19 d. lankėsi Kupiškyje. Savo vizitą Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) komanda pradėjo susitikimu su Kupiškio rajono meru Jonu Jaručiu, su kuriuo aptarė pagrindines šių dienų žemės ūkio sektoriaus aktualijas.
Apsilankiusi Kupiškio rajono savivaldybėje ministrė išvyko į susitikimą su kooperatyvo „Pieno puta“ vadovais, su kuriais pradėjo diskusiją dėl pieno supirkimo kainų.
Pavakary V. Baltraitienė susitiko su Kupiškio rajono žemdirbiais. Kultūros centro vitražų salėje vykusį susitikimą pradėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Kupiškio rajono tarybos pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius, iškėlęs keletą Kupiškio rajono ūkininkams aktualių klausimų apie rapsų auginimą, žemės sklypų pardavimą, gyvybingumo rodiklį ir kt.
Ministrei trumpai atsakius į šiuos klausimus pereita prie pagrindinės susitikimo temos – pieno supirkimo kainų kritimo. Susirinkę ūkininkai pasakojo savo istorijas, išsakė pagrindines problemas, su kuriomis susidūrė kritus pieno supirkimo kainoms.
Po ūkininkų pasisakymų žodį taręs rajono meras J. Jarutis pritarė, kad pieno supirkimo kainų mažėjimas – viena aktualiausių ir didžiausių šių dienų ne tik Kupiškio rajono, bet ir visos Lietuvos ūkininkų problemų. Meras pabrėžė, kad būtina imtis visų įmanomų priemonių, kad ši problema būtų kuo efektyviau sprendžiama. Taip pat akcentavo, kad svarbu suprasti, jog visos trys grandys – gamintojai, perdirbėjai ir prekybininkai – yra svarbios, todėl negalima leisti, kad visą naštą neštų tik viena grandis. Drąsindamas susirinkusius meras ragino suremti pečius ir spręsti šią problemą kartu: „yra įvairių priemonių tokiems klausimams išspręsti, tik reikia būti aktyviems ir pilietiškiems, kad pasiektume norimo rezultato“.
Išklausiusi Kupiškio rajono žemdirbių pasisakymus ministrė V. Baltraitienė pritarė merui, kad dėl pastaruoju metu krentančios pieno supirkimo kainos nukenčia didelė dalis visos Lietuvos ūkininkų, todėl būtina kuo greičiau taisyti susidariusią padėti. Ne vieną Lietuvos rajoną aplankiusi ministrė apgailestavo, kad kol kas nėra priimta įstatymų, leidžiančių valstybei įtakoti pieno supirkimo kainas: „Daugeliu atveju, kas susiję su perdirbėjais, mes esame tik stebėtojai, tačiau jau yra ruošiamas įstatymo projektas, kuris leistų valstybei įsikišti“ – kalbėjo V. Baltraitienė.
Ministrė trumpai supažindino, kas yra numatyta minėtame įstatymo projekte. Priėmus tokį įstatymą, pirmiausia būtų sureguliuoti santykiai tarp ūkininkų ir pieno supirkėjų, kad pastarieji negalėtų nepriimti pieno, keisti kainos atgaline data bei privalėtų apie būsimus kainų pokyčius pranešti ne vėliau kaip likus 30 dienų iki kainų kitimo. Taip pat projekte numatyta, kad Lietuvoje parduodama pieno produkcija būtų pagaminta tik iš Lietuvoje primelžto pieno, o pieno supirkėjai pirmiausia turėtų supirkti vietinį pieną, tik tada galėtų įsivežti iš užsienio.
Ministrė kalbėjo ir apie kompensacijas, kurios bus mokamos nuo šių metų vasario 1 d. – valstybė iš biudžeto kompensacijoms skyrė 8 mln. eurų, 14 mln. eurų gauta iš ES fondų. V. Baltraitienė žemdirbiams priminė apie galimybę gauti dalies palūkanų kompensaciją iš Žemės ūkio paskolų garantijų fondo.
Renginį pabaigoje viceministras G. S. Cironka pristatė ES programas, suteikiančias mažiems ūkiams galimybę jungtis į kooperatyvus ir gauti paramą iš ES paramos fondų. Šios programos įsigalios jau šiais metais.