Žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2021“ – įspūdinga inovacijų sklaida
Rugsėjo 23–25 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyko jubiliejinė 25-oji žemės ūkio paroda „Ką pasėsi…“. Šiųmetės parodos akcentai – tikslumas ir skaitmenizacija. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys lankytojus stebino įspūdingų galimybių ir dizaino technika, išskirtiniais technologiniais sprendimais bei inovacijomis. Tad „Ką pasėsi… 2021“ galima traktuoti ir kaip atspindį to, kokį neįtikėtiną šuolį per palyginti trumpą laiką padarė penktadalį šalies eksporto generuojantis Lietuvos žemės ūkis bei jam produktus ir paslaugas teikiantis agroverslas.
Ateities žemės ūkis – su grąža už praeities klaidas
Žinių ir inovacijų sklaidos centru tapusioje VDU ŽŪA erdvėje sulaukta apie pusantro šimto naujoves pristačiusių įmonių ir apie 100 išskirtinius produktus gaminančių smulkiųjų prekybininkų. Dr. Virginijaus Venskutonio, parodas organizuojančio VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro direktoriaus, teigimu, šiųmetis renginys visų pirma buvo orientuotas į tikslinį lankytoją dėl nepalankios pandeminės situacijos atsisakant papildomų veiklų bei pramogų.
VDU rektorius prof. Juozas Augutis atidarydamas parodą kalbėjo, kad žmonijai atėjo laikas atitaisyti žalą žemei, kuri iki šiol neretai eksploatuota per daug grubiai. O paroda – puiki proga atskleisti, kokios didelės galimybės bendradarbiaujant mokslui ir verslui plėtoti tvarų, gamtos išteklius tausojantį ateities žemės ūkį.
Kadangi dėl pandemijos dvejus metus renginys vykti negalėjo, šiemet agroverslas, regis, pasistengė pademonstruoti viską, ką Lietuvos sąlygomis žemės ūkyje galima įdiegti naujausio ir pažangiausio. Tradiciškai gausiausia buvo žemės ūkio technikos ekspozicija. Taip pat pristatyta moderniausia sandėliavimo įranga, įranga ir produktai gyvulininkystei, paukštininkystei, miškų ir komunalinio ūkio technika, skaitmeninės technologijos žemės ūkiui, sėklos, augalų apsaugos priemonės, trąšos, statybos, vandentvarkos, atsinaujinančios energetikos, šilumos ūkio produktai.
Dešimties dalyvių ekspozicijas parodos metu puošė „Ką pasėsi… 2021“ medaliai, kuriais tradiciškai renginio išvakarėse apdovanojami išskirtiniai eksponatai. Vertinimo komisijos pirmininko, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio teigimu, ekspertams iš gausos išrinkti medalių verčiausius eksponatus kaskart tampa vis sunkiau, nes kuriama vis modernesnė, gamtosaugos požiūriu saugesnė technika ir technologijos.
Naujovės, kuriomis didžiuojasi Europa
Vertinant eksponatus buvo atsižvelgta į jų išskirtinumą techniniu, technologiniu, ekonominiu, aplinkosaugos arba darbo saugos požiūriu lyginant su kitais tos pačios grupės eksponatais, į gamybos novatoriškumą, modernumo lygį, į paklausą, konkurencingumą, eksporto mastą, dizainą, gautus nacionalinius ir tarptautinius apdovanojimus, vartotojų atsiliepimus.
Vienas išskirtinių „Ką pasėsi… 2021“ medaliu apdovanotų eksponatų – AB „Lytagra“ pirmą kartą Lietuvoje pademonstruotas biometanu varomas ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“. Įmonės komercijos direktoriaus Rimo Norvilas pasakojo, kad šiuo metu mašina dar testavimo stadijoje ir tai, kad jos gamintojas sutiko pažangiausią savo gaminį pristatyti Lietuvoje, yra ir parodos „Ką pasėsi…“, ir viso mūsų žemės ūkio statuso įvertinimas.
„Parodoje demonstruojamas biometanu varomas traktorius – konceptas paskutinėje bandymų stadijoje jį sertifikuojant. Netrukus šie bandymai persikels ir mūsų šalies ūkininkų ūkius. Europos žaliasis kursas skatina ūkininkus tausoti aplinką, tad organines ir įvairias kitokias gamtines atliekas paverčiant biodujomis, būtų ir vietoje pasigaminama pigių degalų, ir įgyvendinami aplinkosauginiai reikalavimai“, – biometanu varomos žemės ūkio technikos perspektyvomis neabejojo R. Norvilas, pastebėjęs, kad ne viename pažangiame Europos mieste jau kuris laikas sėkmingai rieda biodujomis varomas viešasis transportas.
Parodos metu ypač didelio lankytojų dėmesio sulaukė nominuotas ir Europos Komisijos „Metų traktoriumi 2021“ pripažintas „Massey Ferguson 8S.265“, kurį pristatė AB „East West Agro“. Įmonės vadovas Gedimino Kvietkauskas džiaugėsi galėdamas Lietuvos žemdirbiams pademonstruoti Europoje geriausiojo laurus susižėrusį išskirtinio dizaino ir pažangiausių technologijų „paketą“ vienoje žemės ūkio mašinoje.
„Šiuos traktorius jau spėjo įvertinti ir Lietuvos ūkininkai, vis drąsiau investuojantys į pažangiausią techniką. Dar iki parodos suspėjome parduoti per 30 šios serijos „Massey Ferguson“, – teigė G. Kvietkauskas.
Sėkmės formulė – mokslo ir verslo partnerystė
VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė komentuodama „Ką pasėsi…“ koncepciją teigė, kad viena svarbiausių universiteto misijų – šviesti visuomenę. O minias žmonių sutraukiančios parodos, jų šviečiamosios programos ir yra puikūs instrumentai šiai misijai įgyvendinti atskleidžiant visuomenei šiuolaikinio žemės ūkio galimybes bei perspektyvas.
„Kiekviena mūsų paroda demonstruoja vis didesnį žemės ūkio progresą. Pastaruoju metu ypatingai akcentuojamos inovacijos, susijusios su Europos žaliojo kurso tikslais, skaitmenizacija, tiksliuoju ūkininkavimu“, –teigė bioekonomikos tyrimų srityje dirbanti mokslininkė, pastebėdama, kad ūkininkus šiandien domina tai, kas vyks ateityje: koks bus žemės ūkis, kiek reikės keistis, diegiant naujas žemės dirbimo technologijas, skaitmenizaciją, tiksliojo ūkininkavimo principus, naudojantis robotais, taikant naujus verslo modelius.
Pasak A. Miceikienės, prognozuojančios, kad per ateinančius 10 metų dronai bus sėkmingai įdarbinti visuose pažangiai dirbančiuose Lietuvos ūkiuose, ūkininkai šiuo metu vis labiau domisi diversifikavimo galimybėmis – pandemija, pokyčiai pasaulio rinkose visus skatina diversifikuoti savo veiklą siekiant sumažinti riziką. Todėl mokslininkai pateikia vis inovatyvesnių įžvalgų apie naujus verslo modelius. Jau šiandien kalbama apie dalijimosi ekonomiką, apie virtualius kooperacijos modelius, apie gyvų organizmų ir daiktų internetą.
VDU ŽŪA kanclerė atkreipė dėmesį, kad parodos „Ką pasėsi…“ yra renginiai, vainikuojantys akademijos mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo rezultatus, nes VDU ŽŪA mokslininkai drauge su pažangos siekiančiais ūkininkais, produktus ir paslaugas agrosektoriui teikiančiomis įmonėmis nuolat aktyviai bendradarbiauja, atlieka eksperimentus, įgyvendina projektus, išbando naujas technologijas, kuria inovacijas.
Žaliojo kurso sėkmę lems tarpdisciplininės žinios ir išskirtinės kompetencijos
VDU ŽŪA inovacijų ekspertas, Agronomijos fakulteto doc. Vytautas Liakas teigia, kad žemės ūkyje kaip ir bet kokioje kitoje veikloje išvengti klaidų neįmanoma, todėl universiteto užduotis – šias klaidas laiku pastebėti ir padėti žemdirbiams jas ištaisyti.
„Lietuvos ūkininkai tampa vis išmanesni, domisi tokiomis naujovėmis, kurios skatina pasitempti. Į žemės ūkį įsiveržė mikrobiologija, kurią anksčiau įsivaizdavome tik medicinoje. Šalyje jau turime ūkių, kuriuose sėja ir pasėlius purškia bepilotės skraidyklės. Mes padarėme labai didžiulį technologinį šuolį palyginti su Vakarų šalių ūkininkais. Ir tai – mūsų mokslininkų, ūkininkų ir produktus bei paslaugas žemės ūkiui teikiančių įmonių bendradarbiavimo rezultatas“, – kalbėjo V. Liakas.
VDU ŽŪA atstovo pastebėjimu, šiandien ūkininkus domina tikslumas, kuris garantuoja kokybę, našumą, efektyvumą. Tačiau tai nereiškia, kad kompiuteriai ir robotai iš žemės ūkio išstums žmogų. Priešingai – jame reikės vis daugiau aukštos kompetencijos specialistų. „Manyčiau, tikrai ne kiekvienas mūsų, kasdien vairuojantis automobilį, gebėtų net užvesti parodoje eksponuojamas žemės ūkio mašinas“, – reziumavo mokslininkas.
V. Liako minčiai antrino ir buvęs VDU ŽŪA absolventas, o šiuo metu bendrovės „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis. Jo įsitikinimu, moderni technika, technologijos, atitinkančios Žaliojo kurso tikslus, reikalaus ir išskirtinių žinių bei kompetencijų.
Žemės ūkio parodos „Ką pasėsi… 2021“ medaliais apdovanoti:
Tiksliosios akėčios TREFFLER TS (AB „AUGA group“)
Traktorius „Deutz-Fahr 8280 TTV“ (UAB „Biržų žemtiekimas“)
Kombainas „John Deere X9“ (UAB „DOJUS agro“)
Case IH traktorius OPTUM 270 AFS connect (UAB „Dotnuva Baltic“)
Traktorius „Massey Ferguson 8S.265“ (AB „East West Agro“)
Ratinis traktorius „Fendt 724 Vario“ su FendtONE valdymo koncepcija (UAB „Ivabaltė“)
Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema (IKMIS 2.0) (VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba)
Ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“ (AB „Lytagra“)
Ratinis traktorius „VALTRA T255 Versu“ (UAB „Rovaltra“)
Augalų biostimuliantų grupė DNA PERFORMANCE (Timac AGRO LT, UAB).