Ženklinimas ir šiuolaikinės e-rinkodaros priemonės – būtinos istorinių ir kultūrinių objektų lankomumui didinti ir verslumui skatinti
Seimo Kultūros komiteto ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariai (toliau – Komisija) minėdami Piliakalnių metus, lapkričio 24 d. apsilankė kai kuriuose Jurbarko rajono piliakalniuose bei kultūros paveldo objektuose. Komisijos tikslas – skatinti vietos paveldo bendruomenių emocinius saitus su šios rūšies kultūros paveldu bei išgirsti jų nuomonę dėl piliakalniams taikomų apsaugos priemonių.
Išvažiuojamojo posėdžio metu (pagal savo iš anksto sudarytą darbotvarkę) Komisijos nariai susitiko su Jurbarko rajono savivaldybės administracijos, Seredžiaus ir Veliuonos krašto bendruomenių, Panemunės pilies administracijos ir Panemunių regioninio parko direkcijos atstovais.
Komisija aplankė Seredžiaus piliakalnį su gyvenviete, Veliuonos piliakalnius, apžiūrėjo Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios statinių kompleksą, Veliuonos dvaro sodybos fragmentus, neseniai restauruotą LDK kunigaikščio Vytauto Didžiojo paminklą. Nors ir nebuvo numatyta darbotvarkėje, pakeliui į Vilniaus dailės akademijai priklausančią Panemunės pilį (vad. Gelgaudų, Vytėnų) svečiai stabtelėjo apžiūrėti Veliuonos piliavietę (vad. Pilaitėmis), Raudonės rezidencinę pilį ir Panemunių regioninio parko direkcijos pastate įrengtą unikalią ekspoziciją.
Lankantis minėtuose objektuose Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė, LR Seimo narė, Kultūros komiteto pirmininko pavaduotoja Raminta Popovienė, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Tauragės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Margarita Karūnienė ir kiti svečiai trumpai apžvelgė kai kurių, Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje esančių, kultūros paveldų objektų priežiūrą, įvykdytų bei planuojamų vykdyti objektų tvarkybos ir pritaikymo lankymui projektus bei iššūkius susijusius su jų įgyvendinimu. Taip pat išklausė bendruomenių atstovų pastebėjimus saugant ir eksploatuojant šiuos kultūros paveldo objektus.
Susitikime Jurbarko rajono savivaldybės mero pavaduotojas Saulius Lapėnas supažindino Komisijos narius su projektu „Nemuno kelias“, kurį Jurbarko rajono savivaldybė rengiasi įgyvendinti kartu su kaimyninėmis Šakių ir Kauno rajonų bei Kauno miesto savivaldybėmis bei turistinių maršrutų ženklinimo Tauragės apskrities savivaldybėse projektu.
„Nemažai problemų kyla dėl sunkiai su Kelių direkcijos specialistais derinamų maršrutų ir lankytinų objektų ženklinimo, kuris būtinas atvykstantiems turistams. Neabejoju, kad tinkamai juos paženklinus, į pagalbą pasitelkiant šiuolaikines e-rinkodaros priemones, padidėtų kultūros ir gamtos paveldo objektų, esančių projekte dalyvaujančių savivaldybių teritorijose, lankomumas ir žinomumas. Tačiau tai padaryti nėra taip paprasta dėl Lietuvos automobilių kelių direkcijos pernelyg aukštai keliamų reikalavimų atitikti visus saugumo reikalavimus, kad ir paprastiems dviračiams. Susidaro vaizdas, kad darome didžiausią nusikaltimą keliaujantiems žmonėms parodydami, kaip pasiekti vieną ar kitą lankytiną objektą. Kas kelis kilometrus palei Nemuną mes turime tikrus perlus – ant vieno iš jų, dabar stovite“, – kalbėjo Saulius Lapėnas ant Palemono kalno viršūnės susibūrusiems svečiams.
„Palyginus su bet kuria kita rajonine savivaldybe šių perlų skaičius mūsų rajone yra gerokai didesnis. Savivaldybė savo jėgomis juos turi puoselėti ir tvarkyti, tačiau jos turimi finansiniai ištekliai ne begaliniai. Šiuo metu rengiami Raudonės (daugiau kaip 1 mln. eurų) ir Panemunės pilies (daugiau kaip 0,6 mln eurų) parkų tvarkymo projektai, nors didžiąją dalimi finansuojami iš ES fondų, taip pat pareikalaus atitinkamai 15 proc. ir 7,5 proc. prisidėjimo mokesčių mokėtojų pinigais iš mūsų rajono savivaldybės biudžeto. Ir tai darome, ne tik dėl ES fondų įsisavinimo, bet tokiu būdu tikimės sukurti prielaidas paslaugų bei turizmo sektoriaus vystymui ir darbo vietų atsiradimui privačiame versle“, – akcentavo Jurbarko rajono savivaldybės mero pavaduotojas Saulius Lapėnas.