„Židinio“ bibliotekoje prisiminti knygnešiai
Lietuvos ryšys su knyga yra ypatingas ir išskirtinis. Tereikia nuvažiuoti į tarptautinę Vilniaus knygų mugę, kad įsitikintume, jog daugeliui lietuvių knyga vis dar išlieka vertybe. Todėl už šį išsaugotą turtą turėtume padėkoti knygnešiams, mūsų didvyriams, kurie spausdintu lietuvišku žodžiu, o ne kardu kovojo už lietuvybę ir Lietuvos nepriklausomybę.
Taigi kovo 16 dieną Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos “Židinio” filiale vyko rytmetis „Knygnešių keliais“, skirtas Knygnešio dienai paminėti. Į renginį buvo pakviesti Panevėžio lopšelio – darželio “Jūratė” ikimokyklinukai kartu su meninio ugdymo pedagoge Jolanta Auškalniene ir “Saulėtekio” progimnazijos ketvirtokai su mokytoja Raminta Dovydiene. Vaikai klausėsi bibliotekininkės pasakojimo apie spaudos draudimo laikotarpį bei sunkią ir pavojingą knygnešių dalią.
Šventinę dalį pradėjo darželinukai, kurie šoko, jausmingai dainavo lietuvių liaudies dainas ir deklamavo eiles apie Lietuvą, o po nuotaikingos dalies, visi žiūrėjo režisieriaus Jono Trukano vaidybinį filmą ,,Knygnešys”, kuriame pasakojama istorija vyko 1869 m. Lietuvoje. Vaikai galėjo susidaryti tuometinio Lietuvos kaimo gyvenimo vaizdą, kartu išgyventi dviejų žmonių dramą, knygnešystę ir tautiškumą.
Tuo renginys dar nesibaigė – vyko viktorina, kurios metu ketvirtokai ne tik pakartojo, bet ir dar labiau praplėtė savo žinias apie knygnešių gyvenimą, slaptąsias mokyklas, sužinojo, kad Panevėžio raj. Ustronėje yra knygnešystės muziejus.
Dabar jau užžėlė knygnešių takai, kasdienybė išblukino anuomet vartytų knygų puslapius, išliko tik kalba ir praeitis, kuria šiandien didžiuojamės. Todėl mes, lietuviai, privalome žinoti istoriją, prisiminti knygnešius bei saugoti ir tausoti brangiausią jų palikimą – gimtąjį žodį, be kurio mūsų tauta nebūtų išlikusi.