Zigmo Gėlės premija įteikta Vitalijai Pilipauskaitei – Butkienei
„Poezijos pavasario“ simbolis dailininko Stasio Krasausko sukurta paukštukė, gegužės 27 dieną tradiciškai nutūpė Šiaulių rajone, Naisiuose, poeto Zigmo Gėlės gimtinėje, kur kasmet įteikiama Zigmo Gėlės vardo premija už pirmąjį poezijos debiutą. 40-ąja premijos laureate tapo Vitalija Pilipauskaitė – Butkienė už pirmąją poezijos knygą „kvėpuoju“.
Į tarptautinį poezijos festivalį, Naisių vasaros teatro ir bendruomenės kultūros namų salę susirinko rašytojai, poetai, literatūrologai, premijos sumanytojai, steigėjai, LR Seimo narė Rima Baškienė, kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis, rajono savivaldybės vadovai, kultūros, švietimo darbuotojai, poezijos mylėtojai iš Naisių, Meškuičių, Šiaulių rajono ir miesto bei apskrities vietų. Šventę vedė Naisių literatūros muziejaus vadovė Rita Žukauskienė ir Savivaldybės administracijos kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Laimutė Varkalienė.
Šventė prasidėjo „Naisių vasaros teatro“ literatūrine – muzikine kompozicija „40 Zigmo Gėlės poezijos pavasarių“.
Kūrėjos Vitalijos Pilipauskaitės – Butkienės eilėraščius, sudėtus į pirmąją knygą, už kurią ir buvo nuspręsta jai skirti premiją, apžvelgė Šiaulių rajono Zigmo Gėlės literatūros premijos skyrimo komisijos narė, Šiaulių universiteto doc. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė. Pranešėjos žodžiais, tikrasis laureatės knygos bruožas yra tikrumas. Tai moteriška poezija, moteriškas balsas, ryškus, sukrečiantis ir išgyventas.
Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras 40-ajai laureatei užrišo vardinę juostą, įteikė premiją, padėkos raštą, pereinamąjį prizą bei padovanojo gėlių. Sveikinimo žodžius tarė LR Seimo narė Rima Baškienė, Šiaulių miesto „Romuvos“ gimnazijos mokytoja Vida Norvaišienė ir gimnazistai, Meškuičių seniūnijos seniūnė Jolanta Baškienė, Naisių mokyklos direktorius Vytautas Šimkus, kiti šventės dalyviai.
Be abejo, visi nekantriai laukė 40-osios nominantės poezijos posmų. Ji nuoširdžiai padėkojo už įvertinimą, pasidalijo gėlėmis ir perskaitė kelis savo eilėraščius.
Studijuodama lituanistiką Vilniaus universitete, Vitalija Pilipauskaitė – Butkienė ėmė gilintis į moteriškumo raišką šiuolaikinėje literatūroje, kultūroje ir visuomenėje. Tapusi mama, įžengė į motinystės pasaulį, kuriame pradėjo plėtoti naujas veiklas: paskaitas, seminarus, renginius. Per tą laiką susitiko ir su intensyviausiomis virsmų akimirkomis: patyrė, kaip gimstama ir kaip mirštama. Apie savo knygą poetė sakė: „Man nesvarbu, ką jūs manote apie poeziją. Svarbu, ką jaučiate. Tikiu, kad ši knyga nepaliks abejingų: vienus ji pradžiugins, kitus suerzins, tretiems sukels nuostabą, o ketvirtus netikėtai įkvėps. Tokia ir yra jos paskirtis: padėti mums prisiminti, kad esame gyvi.“
„Nusikelkime trumpam į praeitį, į 1969 metus, kai į Naisius atvyksta 26 metų jaunuolis Česlovas Karbauskis, pilnas entuziazmo, norintis kurti ir didelius darbus atlikti. Jis žinojo, kad mūsų jėga ir stiprybė – mūsų kultūroje. Jis galvojo ne vien apie ekonominius rodiklius. Jis tiesiog žinojo, ko siekia ir kaip tai pasiekti. Tik apie ateitį galvojantis žmogus padeda jauniems, steigia muziejų, ant poeto Zigmo Gėlės kapo pastato naują Vitalijaus Lukošaičio sukurtą paminklą, įsteigia Zigmo Gėlės premiją, rengia susitikimus su rašytojais, skelbia įvairiausius konkursus, organizuoja parodas…“ – šiais gražiais žodžiais Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Laimutė Varkalienė apibūdino kultūros mecenatą ir premijos steigėją Česlovą Karbauskį.
Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Valentinas Sventickas pristatė naują išleistą knygą drobiniu viršeliu, Zigmo Gėlės premijos laureatų poezijos antologija „Naisių vainikas“, kurią pasiūlė išleisti ir parėmė kultūros mecenatas Česlovas Karbauskis. Visi dalyviai ir svečiai gavo dovanų po šią nuostabią knygą.
Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras padėkojo Česlovui Karbauskiui už indėlį kultūrai ir užrišo vardinę juostą. Padėkos žodį tarė ir atminimo dovanėlę įteikė LR Seimo narė Rima Baškienė.
Poezijos šventė tęsėsi. Savo eiles skaitė ir jaunajai plunksnos kolegei sėkmės linkėjo Zigmo Gėlės laureatai Vidmantė Jasukaitytė, Antanas A. Jonynas, Rimantas Vanagas, Vytautas Kirkutis, Mindaugas Valiukas, Ernestas Noreika, Petro Gintalo tėvelis. Tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris“ – 2016 dalyviai: JAV gyvenanti poetė Barskova Polina, Antanas Drilinga, Mantas Balakauskas, Nerijus Cibulskis. Dainavo Naisių mokyklos mišrus dešimtokų ansamblis, Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos antrokas Paulius Užgalis.
Šventės pirmos dalies pabaigoje dalyviams ir garbiems svečiams, Naisių mokyklos mokiniai ant išausto lietuviško rankšluosčio įteikė Naisiuose iškeptą duoną.
Kita renginio dalis tradiciškai nusikelė į Sereikius (porą kilometrų už Naisių), kur kukliose kaimo kapinaitėse ilsisi šio krašto poetas Zigmas Gėlė. Poeto atminimas buvo pagerbtas eilėmis, ant kapo pamerktos gėlės.
Visa šventinė ceremonija, kaip ir kasmet, baigėsi greta kapinaičių ošiančioje laureatų giraitėje, kurioje nominuotos poetės moterys jame sodina liepaites, vyrai – ąžuoliukus. Sveikinimo žodį tarė poetų globėja profesorė Viktorija Daujotytė ir iškilmingai buvo atidaryti Poetų parko vartai, sukurti skulptoriaus Stasio Žirgulio. Šių metų laureatė Vitalija Pilipauskaitė – Butkienė pasodino savo liepaitę. Tai jau 40-asis Poetų parko medelis, kuris ūgtelėjęs įsilies į darnų vyresniųjų ąžuolų bei liepų ošimą, primindamas pirmuosius poetės žingsnius į savo knygos pasaulį ir jaudinančias 2016 metų akimirkas literatūrinėje Naisių žemėje.