Žiniasklaidos atstovams – Mažeikių krašto lobiai
Gegužės 9 d. rajono laikraščių, televizijos, radijo atstovams surengta ekskursija. Antradienio rytą netikėtai iškritęs sniegas, subjuręs oras kiek pakoregavo planuotą maršrutą, tačiau nuotaikos nė vienam nesugadino. Net ir kelionės pabaigoje siaurutį žvyrkelį užtvėręs medis sutelkė visus su humoru įveikti šią kliūtį.
Kelionės maršrutas: Seda–Renavas–Židikai–Dautarai–Ritinė–Griežė. Piliakalnių ir Reformacijos metams, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai skirtos ekskursijos „Mažeikių krašto lobiai“ organizatorė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė išsamiai pristatė kelionėje numatytus kultūros paveldo objektus, supažindino su Piliakalnių ir Reformacijos metų darbais, iniciatyvomis, papasakojo apie numatomus Europos paveldo ir Žydų kultūros dienų renginiais.
Sedoje atvykusiuosius pasitikusi čia gyvenanti Savivaldybės tarybos narė Genoveita Gricienė aprodė Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, lurdą, restauruotą Plechavičių vandens malūną, magaziną, Sedos sinagogos įamžinimo vietą, senąsias žydų kapines, paminklus Vytautui Didžiajam, poetui Antanui Baranauskui, kalbininkui Adomui Šoblinskui, pateikė istorinės informacijos. Kartu su Renavo dvaro sodybos direktoriumi Deividu Makavičiumi ekskursijos dalyviai apžiūrėjo šiuo metu restauruojamą dvaro oficiną, svirną ir jame eksponuojamą Dvarų grafikos parodą. Židikuose aplankė atnaujintą rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos muziejų. Su Dautarų dvaro sodybos šeimininkais Gražina ir Antanu Juknevičiais žiniasklaidos atstovai apžiūrėjo rūmus, svirną.
Sniegas, šlapdriba, žvarbus vėjas ir vis labiau ekskursijos pabaigoje šlampantys drabužiai, avalynė nesutrukdė įveikti dviejų – Ritinės ir Griežės II – piliakalnių, pasigrožėti Ventos ir Vadaksties upių santaka, apžiūrėti Antrojo pasaulinio karo apkasus.
Kartu vykusi Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irena Macijauskienė pasveikino žiniasklaidos atstovus Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga – dėkojo už glaudų bendravimą ir bendradarbiavimą, linkėjo kuo daugiau kūrybiškumo, pozityvių ir objektyvių minčių, skleidžiant aktualiausias žinias visuomenei.
R. Končiutės-Mačiulienės teigimu, šia kelione siekta, kad žiniasklaida, o kartu ir rajono gyventojai, labiau pažintų savo krašto kultūros paveldą, jį puoselėtų, garsintų ir juo didžiuotųsi. „Mažeikių rajone gausu kultūros vertybių. Esame turtingi unikalių sakralinio paveldo statinių, dvarų, koplytėlių, koplytstulpių, kryžių, turime 14 piliakalnių, o kur dar žymių žmonių tėviškės, muziejai, istorinės kapinaitės, – sakė Savivaldybės paveldosaugininkė. – Mano organizuojamos ekskursijos yra kiek kitokios nei daugelis tradicinių, kur dažniausiai parodoma tik „gražioji“ pusė. Man įdomiau „užkulisiai“. Stengiuosi žmones nuvesti ten, kur kas nors restauruojama, ten, kur išlikę buvusių maldos namų ar kitų pastatų fragmentai, kur kabo varpai ir galima persakaityti ant jų esančius užrašus, kur seni vargonai, kur nematomoje, mažiau kam žinomoje vietoje, „pasislėpę“ šventieji paveikslai, skulptūrėlės ar senutėlės, ornamentuotos klausyklos, naudotos prieš daugybę metų. Keliaujant patys įdomiausi yra susitikimai su vietos šviesuoliais. Tai, manau, puikiausiai pajutome ir šioje kelionėje“.